Wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2008 r.

Ile wyniosą wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2008 r.?

Od 30 listopada 2007 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2007 r. w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2008 r. Przewiduje ono, iż w 2008 r. maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniesie 6,0%; natomiast orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach roku, w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z roku poprzedniego, wyniosą:

  • w I kwartale - 4,0%,
  • w II kwartale - 4,5%,
  • w III kwartale - 5,5%,
  • a w IV kwartale - 10,0%.

Kogo obowiązują te wskaźniki?

Wyżej podano obowiązujące wskaźniki przyrostu wynagrodzeń zaliczanych w ciężar kosztów u przedsiębiorców zatrudniających powyżej 50 osób. Przepisy te dotyczą "przedsiębiorców", przez co należy rozumieć podmioty gospodarki narodowej prowadzące działalność gospodarczą, w tym również jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, a także samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, zatrudniające powyżej 50 osób.  

Przez "wynagrodzenie" należy przy tym rozumieć wydatki pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze, wypłacone pracownikom z tytułu zatrudnienia u przedsiębiorcy, obliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny jako wynagrodzenia bez wypłat z zysku. "Przeciętne miesięczne wynagrodzenie" to zaś iloraz wynagrodzenia, o którym mowa wyżej, i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia ustalonego zgodnie z obowiązująca metodologią Głównego Urzędu Statystycznego oraz liczby miesięcy za okres sprawozdawczy. 

U przedsiębiorcy przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku ustalają, w drodze porozumienia, strony uprawnione do zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Porozumienie to powinno uwzględniać sytuację i możliwości finansowe przedsiębiorcy oraz powyższe wskaźniki. Porozumienie to powinno być zawarte w terminie do końca lutego każdego roku. U przedsiębiorców, u których porozumienie nie zostało zawarte, przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustala zaś, w terminie do dnia 10 marca każdego roku, pracodawca, w drodze zarządzenia. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2007 r. w sprawie wskaźników przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2008 r. (Dz. U. 2007 r., Nr 212, poz. 1559);
  • Ustawa z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1995 r., Nr 1, poz. 2, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika