Wspieranie rozwoju obszarów wiejskich

Jaki projekt dotyczący wspierania rozwoju obszarów wiejskich przyjął rząd?

Rada Ministrów przyjęła 23 września 2008 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Teraz zajmie się nim Sejm.

Na czym mają polegać zmiany?

Proponowana ustawa przewiduje zmiany dotyczące wyboru lokalnych grup działania (LGD). Chodzi o grupy działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i aktywizacji społeczności lokalnych. Uczestniczyć w nich mogą mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz samorządy gminne i powiatowe.

Samorząd województwa, ze względu na swój regionalny charakter, nie będzie mógł być członkiem LGD. Biorąc pod uwagę fakt, że to samorząd wojewódzki wybiera członków grup, uniknie się w ten sposób podejrzenia o stronniczość i zapewni większą przejrzystość naboru. Nadzór nad postępowaniem wyborczym dotyczącym LGD przekazany zostanie ministrowi rolnictwa. W przypadku sporu pomiędzy grupą lokalną a samorządem województwa, projektowane przepisy przyznają LGD prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Nowelizacja ustawy reguluje również tryb przyznawania pomocy technicznej samorządom. Pomoc ta będzie dotyczyła wsparcia finansowego dla administracji wykonującej zadania służące prawidłowej realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich. Udzielanie pomocy odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak przyznawanie pomocy z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Podobnie jak w przypadku EFRROW, nadzór nad wdrażaniem pomocy technicznej sprawować ma minister rolnictwa.

Proponowane rozwiązania doprecyzowują także zasady funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW). Zadaniem KSOW będzie wspieranie programu rozwoju obszarów wiejskich oraz rozpowszechnianie i wymiana wiedzy na ten temat.

Zaproponowano ponadto zmiany w ustawie o podatku rolnym, które zakazują łączenia ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym z pomocą uzyskiwaną ze środków EFRROW. Dokonano również zmiany przepisów ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej dotyczących możliwości wydawania przez powiatowych lekarzy weterynarii zaświadczeń o spełnianiu warunków utrzymania zwierząt gospodarskich, niezbędnych do ubiegania się o pomoc finansową ze środków EFRROW.    [źródło: www.kprm.gov.pl]

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz niektórych innych ustaw


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika