Wydanie wyroku wstępnego może znacznie skrócić proces o zapłatę

W postępowaniu sądowym o zapłatę sąd bada zarówno zasadność roszczenia jak i ustala jego wysokość. Zasadność roszczenia wymaga wskazania podstaw w przepisach prawa oraz ustalenia czy zostały one wypełnione czy też nie.

Już na etapie badania zasadności roszczenia sąd może stwierdzić, iż podlega ono oddaleniu jako nieuzasadnione lub, w razie uznania roszczenia co do zasady, prowadzić dalsze postępowanie odnośnie wysokości zapłaty. Możliwość wydania wyroku wstępnego znajdzie swoje zastosowanie w sytuacji, gdy sąd uzna roszczenie za zasługujące na uznanie w świetle prawa co do zasady i pozostanie określenie jedynie wysokości zapłaty. Ta ostatnia kwestia może być często trudna dowodowo i czasochłonna. W takim przypadku sąd może wydać wyrok wstępny, na mocy którego orzeknie o zasadności roszczenia co do zasady a dalsze postępowaniu, po uprawomocnieniu się wyroku wstępnego, będzie prowadzone tylko w celu ustalenia wysokości zapłaty.

Porady prawne

Powód może zatem wnosić o wydanie wyroku wstępnego, gdy jego zdaniem wyjaśniona już została podstawa powództwa. W razie uprawomocnienia się takiego wyroku proces będzie się toczył tylko odnośnie do wysokości roszczenia – Rzeczpospolita

Po wydaniu wyroku wstępnego strona pozwana, mając świadomość, iż spór co do zasady już przegrała a do rozstrzygnięcia została jedynie wysokość roszczenia, będzie bardziej skłonny do ugodowego zakończenia sprawy.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika