Właściciel kamienicy ma prawo wliczyć do czynszu zysk. Na najmie może zarobić tyle, ile wynosi oprocentowanie obligacji, czyli obecnie ok. 5 proc. - orzekł sąd. To precedensowy wyrok, ważny zarówno dla najemców, jak i wynajmujących.
Wynajmujący ma prawo do zysku
Powiązane artykuły
Umowa najmu lokalu mieszkalnego 2025 - Kompletny poradnik prawny
? Jak zawrzeć umowę najmu lokalu w 2025? ? Prawa i obowiązki stron ? Nowe przepisy podatkowe ? Wzór umowy ? Praktyczne porady prawne
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Odpowiedzialność współmałżonka z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego
Na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego co do zasady wynajmujący zobowiązuje się oddać dany lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, natomiast najemca jest zobowiązany (...)
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej w 2025 roku
Kompletny przewodnik po spółce cywilnej w 2025 roku. Dowiedz się o zasadach funkcjonowania, zaletach, wadach i nowych regulacjach podatkowych obowiązujących od 2025.
Naganne zachowanie najemcy - wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Do umowy najmu prywatnego lokalu mieszkalnego zastosowanie znajdują nie tylko przepisy kodeksu cywilnego ale także ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu (...)
Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!
Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia (...)
Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, (...)
Odpowiedzialność innych osób za dług najemcy
Głównymi postanowieniami umowy najmu lokalu jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy lokalu do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, co odpowiada zobowiązaniu najemcy do płacenia (...)
Jak jeden z małżonków może sam płacić cały podatek od dochodów z najmu lub dzierżawy?
Żeby podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) mógł rozliczać jeden z małżonków, należy w odpowiednim terminie złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne (...)
Jakie osoby są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
Najem obok prawa własności oraz spółdzielczego prawa do lokalu stanowi najczęściej stosowaną instytucję prawną regulującą stosunki mieszkaniowe. Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym (...)