Wyrok dotyczący sprostowania protokołu powypadkowego nie jest tożsamy z przyznaniem świadczenia

Art. 365 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe. Natomiast art. 366 stanowi, że wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami.

Sąd Najwyższy stwierdził, że organ rentowy rozpoznający wniosek o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie jest związany prawomocnym wyrokiem sądu wydanym w sprawie z powództwa pracownika przeciwko pracodawcy o ustalenie lub zmianę treści protokołu powypadkowego ustalającego, że sporne zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Wyrok taki nie ma powagi rzeczy osądzonej w sprawie toczącej się na skutek odwołania się od decyzji organu rentowego.

Wyrok ma bowiem powagę rzeczy osądzonej, ale tylko w konkretnej sprawie. Samo sprostowanie protokołu o uznaniu wypadku za wypadek przy pracy jest niezależne od przyznania świadczeń należnych. Jeśli zatem organ rentowy odmówi wypłacenia takowych świadczeń to przysługuje odrębna droga dochodzenia swoich praw. Osoba, która nie zgadza się z decyzją może złożyć odwołanie od niej do Sądu.

Porady prawne

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 15 września 2004 r. II UZP 8/2004


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika