Wyższa akcyza na olej opałowy lekki i opodatkowanie gazu płynnego

24.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Ministerstwo Finansów powróciło do pomysłu podwyżki akcyzy na olej opałowy lekki i opodatkowania gazu płynnego. Rozporządzenie w tej sprawie ma zostać podpisane w ciągu najbliższych dni. Akcyza na olej opałowy wzrośnie ponad 4-krotnie. Na podwyżce najbardziej ucierpią najubożsi, którzy używają gazu lub oleju do ogrzewania mieszkania.

Projekt rozporządzenia w sprawie zrównania podatku akcyzowego na olej opałowy i napędowy oraz wprowadzenia akcyzy na gaz płynny trafił już do konsultacji międzyresortowych. Według zapowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana rozporządzenie zostanie podpisane w ciągu kilkunastu dni, a wejdzie w życie w ciągu
14 dni od podpisania. Z podwyżki akcyzy już w tym roku do budżetu miałoby wpłynąć ok. 1,4 mld zł.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Rząd przedłużył działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r.

Rząd przedłużył działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r.

Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br. Przedłużenie dotyczy m.in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny. Oprócz (...)

Podwyżki akcyzy nie będzie!

Podwyżki akcyzy nie będzie!

Jednym z rozporządzeń z 15 czerwca Minister Finansów uchylił rozporządzenie z 30 maja br. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, które miało m.in. zrównać stawki akcyzy na oleje napędowy i opałowy. W tym zakresie obowiązuje nadal dotychczasowy stan prawny. Minister Mirosław Gronicki powiedział, iż decyzję tę podjął po konsultacjach z marszałkiem (...)

Jaka maksymalna stawka akcyzy za olej opałowy?

Jaka maksymalna stawka akcyzy za olej opałowy?

Maksymalna stawka akcyzy za tysiąc litrów oleju opałowego nie może być wyższa niż 233 zł. Przy olejach opałowych ciężkich jest to 233 zł za tysiąc kilogramów. Wynika to z uchwalonych wczoraj przez Sejm poprawek Senatu do ustawy o podatku akcyzowym. Obecnie (do wejścia w życie nowelizacji) stawka akcyzy na olej opałowy wynosi 2000 zł za 1000 litrów. Dla olejów opałowych ciężkich, (...)

Monitorowanie paliw

Monitorowanie paliw

Czego dotyczy nowa ustawa o monitorowaniu paliw? W zasadzie z dniem 1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zakłada ona m.in. kontrolowanie gazu płynnego LPG, producentów paliw oraz cystern i wagonów przewożących paliwa. Ustawa ta określa zasady organizacji i działania systemu monitorowania (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

FORUM PRAWNE

Porady prawne