Wyższość rozwiązań polubownych

Podstawowym celem sądownictwa polubownego jest uzyskanie wyroku, który pod pewnymi warunkami jest zrównany z wyrokiem sądu powszechnego.

Sprawy dotyczące sądów polubownych nieczęsto trafiają pod rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego. Z tym większym zainteresowaniem należy przyjąć dwie tezy postanowienia SN z 2 kwietnia 2003 r. w sprawie I CK 287/02.

Wedle pierwszej tezy zobowiązanie wekslowe może być objęte zapisem na sąd polubowny. Problem ten powstał w związku z wyrokiem z 9 lipca 1996 r. Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w sprawie Acz 560/96, który stwierdził, że rygor odpowiedzialności wekslowej oraz funkcje weksla kolidują z trybem postępowania przed sądem polubownym.

Rzeczpospolita 30.08.2004 r.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.