Wzrośnie podatek od gier na automatach

Co zmieni się w podatku od gier?

Najnowasza nowelizacja ustawy o grach i zakładach wzajemnych przewiduje zmianę tylko jednego przepisu. Nastąpi podwyższenie zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych. Podatek wzrośnie ze 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.

Zmiana ta zmniejsza dysproporcję w zakresie opodatkowania automatów do gier eksploatowanych w salonach gier na automatach w stosunku do automatów do gier eksploatowanych w punktach gier na automatach o niskich wygranych. Ma ona przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od gier. 

Kto odczuje zmianę?

Podatnicy posiadający zezwolenie na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych będą teraz musieli uiszczać podatek od gier w formie zryczałtowanej w wysokości stanowiącej równowartość 180 euro miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie.

Ze względu na zakres zmiany jej oddziaływanie będzie więc ograniczone do podmiotów prowadzących działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych. Podwyższenie zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych o 44% spowoduje wzrost kosztów uzyskania przychodów z tych gier, a tym samym będzie miało wpływ na poziom osiąganego zysku, jak i na rentowność sprzedaży z gier na automatach o niskich wygranych. Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych, która zgłosiła swoje zastrzeżenia do projektu, wskazała na negatywne, jej zdaniem, skutki nowelizacji dla tego segmentu rynku gier polegające m.in. na zmniejszeniu rentowności podmiotów działających na rynku gier oraz możliwość ograniczania rozmiarów prowadzonej działalności przez poszczególne podmioty

Od kiedy trzeba więcej płacić za urządzanie gier na automatach?

Zmiana zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. 2007 r., Nr 192, poz. 1380);
  • Ustawa z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. 2004 r., Nr 4, poz. 27, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika