Za dużo władzy w rękach sędziów?

Według adwokatów i radców prawnych obowiązujące od 3 maja tego roku znowelizowane przepisy procedury cywilnej mogą doprowadzić do nadużywania władzy przez wydających wyroki.

- Sąd może obecnie np. ograniczyć postępowanie dowodowe i nie zgodzić się na zgłaszanie nowych dowodów w sprawie, gdy uzna, że wątpliwości na tle sporu między stronami zostały już w sposób należyty wyjaśnione - mówi Gazecie Prawnej adwokat Jakub Ruiz z Kancelarii Bird & Bird.

Rozmówca dziennika podkreśla, że nawet profesjonalny pełnomocnik nie będzie mógł wówczas w apelacji podnieść zarzutu, iż nie wszystkie okoliczności zostały w sprawie należycie wyjaśnione, bo sędzia ograniczył postępowanie dowodowe.

Porady prawne

Pełnomocnicy twierdzą, że tak szerokie uprawnienia przysługujące sędziom mogą doprowadzić w poszczególnych procesach do nierówności stron.

- Wszystko zależy od sędziego, który może tylko jednej stronie zezwolić na przedstawienie spóźnionych dowodów, ponieważ trafią mu do przekonania wyjaśnienia, że zawnioskowanie ich wcześniej nie było możliwe albo że potrzeba powołania ich wynikła dopiero później - tłumaczy w rozmowie z Gazetą Prawną radca Bartłomiej Niewczas z Kancelarii Bird & Bird.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wiarus1948 2014-06-03 09:32:39

    Brak kotroli nad sędziami prowadzi do olbrzymich nadużyć z ich strony. To też są tylko ludzie , ale bardziej podatni na łapówki. To jest Państwo w Państwie i to bezkarne. Czy tak powinno być ?

  • doświadczony 2014-06-01 13:39:03

    Czarna mafia ustala sobie prawo wygodne tylko dla niej! PANOWIE sędziowie przychodzą do pracy o godz. 11 - tej, a o 13 już są po pracy... Mają same prawa i zero obowiązków. To państwo w państwie!!!!!!!!!!!!! Czarna mafia bis to kler. Też wszystko i wszystkich mają w d***


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika