Zadaniowy czas pracy w opinii Sądu Najwyższego

Kodeks pracy dopuszcza uregulowanie wymiaru czasu pracy zakresem zadań powierzonych pracownikom. Zgodnie z art. 129 [8] § 1 wymiar zadaniowy dopuszczalny jest w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Zadaniowy wymiar czasu pracy powinien być wprowadzony albo w układzie zbiorowym pracy, albo w regulaminie pracy albo w umowie o pracę. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że zadania pracowników, których obowiązuje zadaniowy wymiar czasu pracy, powinny być ustalone w taki sposób, aby pracownicy mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129, czyli w ciągu 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się o skutkach przekroczenia norm czasu pracy okreslonych w art. 129 kodeksu pracy przez pracowników objętych zadaniowym wymiarem czasu pracy. Miedzy innymi, w orzeczeniu z dnia 4 sierpnia 1999r. SN uznał, że:

Nazwanie czasu pracy zadaniowym nie wyłącza stosowania przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych.

Porady prawne

Oznacza to, że pracownicy objęci zadaniowym wymiarem czasu pracy nie są pozbawieni prawa do wynagrodzenia nadgodzinowego, jeżeli pracują poza normami czasu pracy wyznaczonymi przez art. 129 kodeksu pracy.

uchwała SN z dnia 4 sierpnia 1999r., I PKN 181/99, Monitor Prawniczy 2000/12 str. 790.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika