Zakup wierzytelności to nie windykacja długów
Firma, która kupuje przeterminowaną wierzytelność po cenie niższej od nominalnej, po to by przeprowadzić jej egzekucję, nie musi płacić od tej transakcji podatku
Są to usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT - tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 września 2008 r.
(...)– Transakcja dotyczyła jedynie przelewu wierzytelności. W umowie spółka nie zobowiązuje się do żadnych działań. Nabywca staje się więc jedynym dysponentem wierzytelności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. ją umorzył – argumentował pełnomocnik spółki.
Wskazał, że umowa ta nie ma nic wspólnego ze ściąganiem długów, czyli usługą, w której podmiot ją świadczący zobowiązuje się do odzyskania długu dla zleceniodawcy i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił interpretację Izby Skarbowej w Katowicach. Jego zdaniem nie powinno budzić wątpliwości, że opisana we wniosku transakcja to jedynie nabycie wierzytelności (sygn. III SA/Wa 783/08).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?