Zamiar przywłaszczenia rzeczy ruchomej nie jest przestępstwem
Art. 284 § 2 kodeksu karnego stanowi, że kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Sąd Najwyższy orzeczeniem rozstrzygnął, że zamiar przywłaszczenia rzeczy powierzonej (art. 284 § 2 kk), realizujący się w rozporządzeniu przez sprawcę tą rzeczą jak własną (animus rem sibi habendi) nie obejmuje nieuprawnionego (niezgodnego z wolą powierzającego) wykorzystania jej, nawet w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, o ile nie towarzyszy mu cel definitywnego włączenia tej rzeczy do majątku sprawcy.
Wykorzystanie rzeczy powierzonej dla własnego celu bez jednoczesnego zamiaru jej przywłaszczenia, czyli chęci traktowania jej jako własnej nie może być traktowane jako przestępstwo przywłaszczenia. Samo bowiem wykorzystanie tej rzeczy we własnym interesie nie jest tożsame z wolą definitywnego wyłączenia tej rzeczy z majątku powierzającego i włączenia jej do majątku naruszającego. Zamiar jest niewystarczający dla zakwalifikowania takiego zachowania jako przestępstwo przywłaszczenia, gdy brak definitywnego włączenia.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 6 maja 2004 r. V KK 316/2003 Biuletyn Sądu Najwyższego 2004/8
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?