Zamiast pokrzywdzonego w sądzie może wystąpić jego krewny?
Pokrzywdzonego będzie mógł reprezentować jego bliski. Zmiany do kodeksu postępowania karnego przygotowała Platforma Obywatelska. Projektem jego nowelizacji rząd zajmie się po wakacjach.
Dziś prawo do występowania w sądzie w imieniu pokrzywdzonego mają jedynie radca prawny, adwokat, przedstawiciel ustawowy, a w przypadku, gdy występuje w sądzie osoba małoletnia - pełniący nad nim pieczę. W sądzie cywilnym w imieniu pokrzywdzonego może występować pełnomocnik w osobie jego bliskiego (małżonek, rodzice, rodzeństwo, zstępni strony, osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia), ale w karnym już nie.
Posłowie PO zaznaczają, że nie ma dostatecznych racji, które mogłyby usprawiedliwiać niedopuszczalność wykonywania prawa pokrzywdzonego przez jego osobę najbliższą. Stare zapisy uderzają w jego interesy. Ofiary przestępstwa często z jego powodu cierpią traumę, która utrudnia udział w procesie i w rzeczywistości jego krzywda się pogłębia.
Profesjonalny pełnomocnik jest na pewno bezpieczniejszym rozwiązaniem. Praktyka pokazuje jednak, że są liczne osoby pokrzywdzone, których ze względu na trudną sytuację finansową nie stać na opłacenie adwokata lub radcy prawnego, a jednocześnie nie mają możliwości skorzystania z pomocy innej osoby, która mogłaby bronić ich praw w postępowaniu karnym, zauważają posłowie.
Bliscy będą mieli również prawo do zaskarżenia decyzji prokuratora o odmowie wszczęcia lub umorzenia postępowania karnego. Więcej praw będą miały osoby zainteresowane jego wszczęciem i prowadzeniem, jeśli zarzucane przestępstwa dotyczą naruszania ich praw. Regulacje mówią też o tym, że w pewnych sytuacjach pokrzywdzonemu powinno się przyznać obrońcę z urzędu, tak jak otrzymuje go oskarżony czy podejrzany.
Marta Januszkiewicz
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?