Zamówienia publiczne - szczegółowe zasady odwołań

W dniu 2 marca 2004 r. weszła w życie ustawa - Prawo zamówień publicznych. Zobowiązała ona Prezesa Rady Ministrów do przygotowania odpowiednich aktów wykonawczych, pozwalających na korzystanie z ustawy w praktyce. Dnia 15 kwietnia 2004 r. weszło w życie jedno z przewidzianych rozporządzeń - - rozporządzenie w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań. Dotyczy ono szczegółowych zasad odwoływania się od rozstrzygnięć wydanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Postępowanie przy rozpatrywaniu odwołań.

Odwołanie wnosi się do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jego treść powinna zawierać:

  • dane identyfikujące osobą lub firmę odwołującego się,
  • dane identyfikujące zamawiającego,
  • informacje na temat przedmiotu zamówienia,
  • datę wniesienia protestu,
  • przedstawiane zarzuty,
  • wniosek o rozstrzygnięcie odwołania,
  • uzasadnienie odwołania,
  • podpis odwołującego się lub jego przedstawiciela,
  • załączniki - kopię protestu, kopię rozstrzygnięcia protestu, jeżeli protest został rozpatrzony i dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości.

Odwołujący zobowiązany jest do wniesienia wpisu. Powinien to zrobić najpóźniej w dniu wniesienia odwołania. W braku takiego wpisu, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wzywa do wniesienia wpisu w ciągu 3 dni. Brak uiszczenia wpisu powoduje zwrot odwołania odwołującemu na wskazany przez niego adres. Po ustaleniu, że uiszczono wpis, Prezes Urzędu zawiadamia zamawiającego o wpłynięciu odwołania. Wzywa go jednocześnie do nadesłania kopii dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - z wyjątkiem ofert złożonych przez wykonawców - potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez kierownika zamawiającego. Odwołanie oraz przekazana przez zamawiającego dokumentacja postępowania o zamówienie publiczne, udostępniana jest w Urzędzie na wniosek uczestników postępowania.

Odwołanie będzie rozpatrywane przez zespół arbitrów specjalnie do tego powołanych.

Porady prawne
Wybór arbitrów dokonywany jest w drodze losowania. Do dnia publicznego ogłoszenia wokandy nie są ujawniane dane umożliwiające zidentyfikowanie składu zespołu.

Posiedzenia i rozprawy zespołu arbitrów odbywają się w siedzibie Urzędu. Urząd zapewnia obsługę posiedzenia. Termin posiedzenia ustala Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, informując o nim arbitrów oraz uczestników postępowania. Zawiadomienie powinno zostać wysłane co najmniej na trzy dni przed wyznaczonym terminem. Posiedzenie zespołu arbitrów odbywa się bez względu na nieobecność uczestników postępowania.

Na posiedzeniu zespół arbitrów dokonuje czynności formalnoprawnych i sprawdzających, mających na celu przygotowanie rozprawy, a w szczególności bada przedstawione w sprawie dokumenty. Po otwarciu rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów przedstawia stan sprawy z uwzględnieniem zarzutów zawartych w proteście oraz zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Następnie udziela kolejno głosu odwołującemu się i zamawiającemu. Przed wydaniem orzeczenia zespół arbitrów udaje się na niejawną naradę. Narada obejmuje dyskusję i głosowanie w sprawie orzeczenia i jego uzasadnienia. Orzeczenie jest ważne, gdy głosowała za nim większość arbitrów. Orzeczenie zawiera rozstrzygnięcie o żądaniach odwołującego się i o kosztach postępowania.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań (Dz. U. 2004 r. Nr 56, poz. 547),
  • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2004 r. Nr 19, poz. 177).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika