Zapewnienie właściwych warunków pracy
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Przede wszystkim jest on obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń, zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy, zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.
Często zdarza się, że pracodawcy starają się oszczędzić, nie zapewniając swoim pracownikom odpowiednich warunków pracy. Czy warunki ekonomiczne mogą usprawiedliwiać pracodawcę?
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził w jednym ze swych orzeczeń, że:
Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną.

Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia tym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Tłumaczenie pracodawcy, że zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (np. jak w cytowanym orzeczeniu - odpowiedniej temperatury) wymagałoby poniesienia nakładów ponad realne możliwości spółki nie są zasadne.
Podobny pogląd wyraził już NSA wcześniej stwierdzając, że:
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne. Wykonanie tego obowiązku nie jest uzależnione od jego możliwości ekonomiczno-finansowych.
Wyrok NSA w Białymstoku z dnia 20 września 2001 r. (SA/Bk 75/01; Pr.Pracy 2002/3/35) oraz wyrok NSA we Wrocławiu z dnia 4 marca 1997 r. (II SA/Wr 1133/96; Pr.Pracy 1998/4/39).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?