Zasiłek dla bezrobotnych za sprzątanie ulic

By nie stracić pieniędzy z urzędu pracy bezrobotni muszą przez 20 godzin w tygodniu pracować na rzecz gminy, na przykład sprzątać ulice.

Takie przepisy obowiązują od początku tego roku w Czechach. Do zamiatania musi się zgłosić każdy, bez względu na poprzednie miejsce pracy czy wykształcenie - donosi Gazeta Wyborcza.

Osoby z wyższym wykształceniem i ci, którzy uprzednio zatrudnieni byli na wysokich stanowiskach, nie zgadzają się na te warunki i masowo wyrejestrowują się z baz w urzędach pracy. Wolą zrezygnować z zasiłku, niż otrzymywać go pod takimi poniżającymi warunkami.

- Jak mam się starać o pracę w banku, kiedy wszyscy urzędnicy widzieli mnie wcześniej, jak zamiatam ulice - cytuje gazeta 45-letnią Gabrielę, z wykształceniem średnim, pracującą wcześniej w administracji. Zamiast zamiatać ulice w widocznej z daleka pomarańczowej kamizelce, kobieta zrezygnowała z zasiłku.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • przecietny kowals 2014-03-02 23:21:46

    To chyba jakiś żart??? jak można tak poniżać ludzi? Przecież kiedy pracowali, odprowadzano od ich pensji różne składki,m.in. na odpowiednik naszego Funduszu Aktywizacji Zawodowej i inne. To nie jest tak, że państwo "daje" zasiłek i robi łaskę - zasiłek jest świadczeniem niejako wypracowanym i opłaconym wcześniej przez każdego zatrudnionego - ze składek na świadczenia społeczne!

  • robi 2014-02-28 15:54:58

    Widać babkę stać na to by nie dostawać zasiłku. Mogła by zawsze sprzątać w innej dzielnicy gdzie by jej nie znali, jak się tego wstydzi. Żadna praca nie hańbi. A na marginesie ciekawe kto jej zamiata w domu ;)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika