Zgoda na odwołanie radnego musi być uzasadniona
Uchwała rady miasta odwołująca radnego z pełnienia określonej funkcji z przyczyn niezwiązanych z wykonywaniem mandatu musi zawierać uzasadnienie. Wynika tak z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II OSK 1074/10), który zaznaczył, że organ samorządowy musi oceniać faktyczne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli wypowiedzenia miałoby być związane z wykonywaniem mandatu radnego, rada musi odmówić zgody na wypowiedzenie. Gdyby natomiast takiego związku nie było, to rada może ale nie musi zgadzać się na rozwiązanie umowy.
Okoliczności sprawy, w której zapadło orzeczenie opisuje „Rzeczpospolita”. Jeden z radnych Tarnobrzega został odwołany z funkcji prezesa zarządu spółdzielni mieszkaniowej, na co zgodę wyraziła rada miasta. Uzasadniając swoją decyzję radni podali, że o zgodę na odwołanie wystąpiła rada nadzorcza spółdzielni, a odwołanie nie ma związku z wykonywaniem mandatu samorządowca.
Nieważność uchwały radnych w tym zakresie stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Według sędziów po stronie rady zabrakło ustalenia jakie były faktyczne przyczyny ustania stosunku pracy z radnym, a uchwała o wyrażeniu na to zgody oparta została jedynie na twierdzeniach rady nadzorczej spółdzielni. Opinii radnych, że zwolnienie z pracy niezwiązane z wykonywaniem mandatu radnego nie obliguje rady do uzasadniania jej zgody na to nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną rady miasta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?