Zgoda na pobranie narządów

Każdy z nas ma prawo do samostanowienia, czyli wyrażenia lub odmowy zgody na interwencję medyczną - pisze sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach(...)Uzależniając legalność pobrania post mortem narządów od zgody ich dawcy, ustawodawca posłużył się konstrukcją tzw. zgody domniemanej, tj. przyjął fikcję prawną, że każdy zmarły wyraził za życia zgodę, nawet jeżeli tego nie uczynił.

(...)Dopełnieniem tego jest regulacja dotycząca centralnego rejestru sprzeciwów zawarta w art. 6 - 7 ustawy oraz rozporządzeniu ministra zdrowia z 1 grudnia 2006 r. dotyczącym tego rejestru (DzU nr 228, poz. 1671), która w ogóle nie normuje możliwości wyrażenia częściowego sprzeciwu (np. w celach dydaktycznych). Również opracowany i dostępny na stronie internetowej Poltransplantu formularz sprzeciwu (www.poltransplant.pl/download/sprzeciwCRS.rtf) nie umożliwia złożenia sprzeciwu częściowego. Wskazuje to, iż sprzeciw w założeniu dotyczy jedynie pobrania w celach leczniczych (przeszczepienia).

Porady prawne

Rzeczpospolita 25.09.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika