Obywatel nie może zostać pozbawiony rekompensaty za szkody tylko dlatego, że wskutek zmiany wykładni Sądu Najwyższego jako odpowiedzialny za jej wypłatę został wskazany inny organ władzy publicznej. Tak wynika z wyroku, który zapadł przed tym sądem (sygn. I CSK 284/08). Kończy on sprawę o odszkodowanie równe wartości trzech mieszkań znajdujących się w domu posadowionym na działce objętej dekretem z 1945 r. o gruntach warszawskich.
Zmiana wykładni a odszkodowanie
Powiązane artykuły
Kara umowna 2025: Kompletny przewodnik prawny - kiedy stosować, jak naliczać i miarkować
? Wszystko o karze umownej w 2025 roku. Sprawdź kiedy można zastrzec karę umowną, jak ją naliczać, kiedy przysługuje miarkowanie i jakie są terminy przedawnienia. Kompletny przewodnik prawny.
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Co to jest preambuła umowy?
W stosunkach umownych zawieranych między stronami można się spotkać z praktyką formułowania preambuły, która jest swego rodzaju „wstępem” do umowy. Niejednokrotnie zdarza (...)
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Odprawa pośmiertna
Odprawa pośmiertna jest wyrazem tzw. ryzyka socjalnego pracodawcy. Ryzyko socjalne natomiast należy do zasad, które są charakterystyczne dla prawa pracy. Odprawa pośmiertna należy do typu wypłat, (...)
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Mobbing w pracy - jak się bronić
Kompleksowy poradnik o mobbingu w pracy w 2025 roku. Nowa definicja, prawa pracownika, odszkodowania do 6 miesięcy wynagrodzenia, sposoby obrony i procedury. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z mobbingiem.
Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć
Wszystko o umowie przedwstępnej: definicja, wymagania prawne, forma, skutki niewykonania, przedawnienie. Praktyczny przewodnik krok po kroku z przykładami.
Okres wypowiedzenia - Ile wynosi i kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia?
Regulacje Kodeksu pracy przewidują zasadniczo dwa wypadki, których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Pierwszy wynika z art. 36 § 6 k.p., zgodnie z którym strony mogą (...)
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.