Zmiana wymogów dla uzyskania licencji pośredników i zarządców nieruchomości

Z dniem 1 stycznia 2008 roku weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami w części dotyczącej wykonywania działalności zawodowej w dziedzinie gospodarki nieruchomościami. Nowelizacja ta zmieniła m.in. wymogi, które muszą spełnić osoby ubiegające się o nadanie licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Kto może uzyskać licencję zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Zgodnie z art. 182 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami w nowym brzmieniu, licencjÄ™ zawodowÄ… w zakresie poÅ›rednictwa w obrocie nieruchomoÅ›ciami nadaje siÄ™ osobie fizycznej, która:

  1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe;
  3. posiada wyższe wykształcenie;
  4. ukończyła studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami;
  5. odbyła praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Kto może uzyskać licencjÄ™ zawodowÄ… w zakresie zarzÄ…dzania nieruchomoÅ›ciami?

Natomiast wedle przepisu art. 187 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami w nowym brzmieniu licencjÄ™ zawodowÄ… w zakresie zarzÄ…dzania nieruchomoÅ›ciami nadaje siÄ™ osobie fizycznej, która:

  1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe;
  3. posiada wyższe wykształcenie;
  4. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami;
  5. odbyła praktykę zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami.

Jakie wymogi uległy zmianie?

Z powyższego wynika, że od dnia 1 stycznia 2008 r.

osoby spełniające ustawowe wymogi mogą otrzymać licencję zawodową odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami bez konieczności przystąpienia do egzaminu. W tym celu kandydat powinien złożyć do Ministra Infrastruktury wniosek o nadanie licencji zawodowej. Formularz wniosku znajduje się na stronie internetowej ministerstwa. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów określonych odpowiednio w art. 182 ust. 1 i 187 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Wykaz tych dokumentów zamieszczono na drugiej stronie formularza wniosku. Złożone wnioski będą podlegały rozpatrzeniu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną, powołana przez Ministra, która w tym przypadku będzie przeprowadzała postępowanie jednoetapowo, bez udziału kandydata.

Natomiast z dniem 31 grudnia 2007 r. zmieniły się przepisy wykonawcze, dotyczące osób, o których mowa w przepisie art. 13 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw w brzmieniu nadanym przepisem ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Powołany art. 13 dotyczy kandydatów, którzy nie spełniają obowiązujących obecnie wymogów ustawowych, ponieważ posiadają jedynie średnie wykształcenie lub też posiadając wyższe wykształcenie, ukończyły jedynie kurs specjalistyczny, a nie studia podyplomowe. Przepisem art. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. osoby te zostały zobowiązane do złożenia wniosku o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2007 r. oraz do przejścia z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego (w tym zdania egzaminu) do dnia 31 grudnia 2008 r.

31 grudnia 2007 r. wszedł w życie również zmieniony przepis § 31 rozporządzenia z dnia 17 lutego 2005 r., umożliwiający kandydatom trzykrotne przystąpienie do pisemnej części egzaminu w 2008 r., zanim postępowanie kwalifikacyjne będzie można uznać za zakończone wynikiem negatywnym.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami oraz o zmianie niektórych innych ustaw(Dz. U. 2007 r., Nr 173, poz. 1218);

  • RozporzÄ…dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniajÄ…ce rozporzÄ…dzenie w sprawie nadawania uprawnieÅ„ i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomoÅ›ciami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majÄ…tkowych, poÅ›redników w obrocie nieruchomoÅ›ciami i zarzÄ…dców nieruchomoÅ›ci(Dz. U. 2007 r., Nr 250, poz. 1874);

  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoÅ›ciami (Dz. U. 2004 r., Nr 261, poz. 2603, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 6 grudnia 2006 r. zmieniajÄ…ca ustawÄ™ o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomoÅ›ciami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2006 r., Nr 249, poz. 1827)

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika