Zmiany dotyczące funduszy ochrony środowiska

Jakie przepisy mają dotyczyć ochrony środowiska?

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Od 1 stycznia 2010 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma działać jako państwowa osoba prawna, nadzorowana przez ministra środowiska. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej mają funkcjonować jako samorządowe osoby prawne, nadzorowane przez zarządy województw. Zaproponowane zmiany wynikają z rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o finansach publicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, instytucje te przejmą wszystkie zadania obecnych funduszy celowych, a także ich nazwy, mienie oraz zawarte umowy, gwarancje i poręczenia, itp. Będą prowadziły samodzielną gospodarkę finansową, której podstawą ma być roczny plan finansowy. Będą też mogły łatwiej korzystać z bezzwrotnej pomocy zagranicznej i nadal realizować zobowiązania nałożone na Polskę przez Unię Europejską.

Założono, że środki państwowej osoby prawnej i samorządowych osób prawnych będzie można przeznaczać na dofinansowanie zadań dotyczących ochrony środowiska i gospodarki wodnej, realizowanych przez jednostki budżetowe. Ze środków tych ma być utworzona rezerwa celowa w budżecie państwa, z której pieniądze będą przekazywane tym jednostkom na wykonanie zadań.

Projekt nowelizacji zakłada ponadto, że 1 stycznia 2010 r. zostaną zlikwidowane powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Środki funduszy powiatowych przejmą starostowie, natomiast funduszy gminnych - wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. Przychody obecnych funduszy, z tytułu opłat i kar, stanowić będą dochody budżetów gmin i powiatów. Na tej samej zasadzie należności i zobowiązania funduszy staną się należnościami i zobowiązaniami powiatów lub gmin.  

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1776)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika