Zmiany dotyczące hipermarketów

18 wrzeÅ›nia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i dziaÅ‚aniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Do spraw wszczÄ™tych i niezakoÅ„czonych przed dniem wejÅ›cia w Å¼ycie ustawy stosuje siÄ™ jednak przepisy dotychczasowe. 

W celu ochrony interesu publicznego oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju nowa ustawa okreÅ›la zasady i tryb wydawania zezwoleÅ„ na tworzenie i dziaÅ‚anie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Koncepcja regulacji zawartych w ustawie zostaÅ‚a przygotowana w oparciu o analizÄ™ rozwiÄ…zaÅ„ stosowanych w UE przy tworzeniu sklepów wielkopowierzchniowych.   

Porady prawne

Projektodawcy nowej ustawy wskazywali, iż utworzenie sklepu wielkopowierzchniowego powoduje potencjalne zagrożenie dla okolicznych maÅ‚ych i Å›rednich sklepów w postaci spadku obrotów, mogÄ…cych w efekcie doprowadzić do bankructwa. Tworzenie sklepów wielkopowierzchniowych, w szczególnoÅ›ci zagranicznych, powoduje niezadowolenie nie tylko handlowców, ale i lokalnych producentów. Jest to - ich zdaniem - szczególny problem spoÅ‚eczny zważywszy, iż wiÄ™kszość lokalnych maÅ‚ych firm pracuje w swoich przedsiÄ™biorstwach na zasadzie zatrudnienia socjalnego, bowiem z braku alternatywnej pracy, tkwiÄ… w handlu.   

Jakich obiektów dotyczÄ… nowe przepisy? 

Wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w rozumieniu nowej ustawy jest zaÅ› obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży przekraczajÄ…cej 400 m2, w którym prowadzona jest jakakolwiek dziaÅ‚alność handlowa. Przez „powierzchniÄ™ sprzedaży” rozumie siÄ™ przy tym tÄ™ część ogólnodostÄ™pnej powierzchni obiektu handlowego stanowiÄ…cego caÅ‚ość techniczno-użytkowÄ…, przeznaczonego do sprzedaży detalicznej, w której odbywa siÄ™ bezpoÅ›rednia sprzedaż towarów (bez wliczania do niej powierzchni usÅ‚ug i gastronomii oraz powierzchni pomocniczej, do której zalicza siÄ™ powierzchnie magazynów, biur, komunikacji, ekspozycji wystawowej itp.).  

Co z istniejÄ…cymi hipermarketami?

W terminie 30 dni od dnia wejÅ›cia w Å¼ycie nowej ustawy (tzn. do 18 października 2007 r.) przedsiÄ™biorca bÄ™dÄ…cy wÅ‚aÅ›cicielem wielkopowierzchniowego obiektu handlowego albo dziaÅ‚ajÄ…cy w jego imieniu administrator lub zarzÄ…dca takiego obiektu musi zÅ‚ożyć do wÅ‚aÅ›ciwego organu zezwalajÄ…cego (tzn. wójta, burmistrza bÄ…dź prezydenta miasta wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na lokalizacjÄ™ wielkopowierzchniowego obiektu handlowego) wniosek zawierajÄ…cy nastÄ™pujÄ…ce dane: 

  • nazwÄ™ przedsiÄ™biorcy, jego siedzibÄ™ lub adres zamieszkania oraz adres wykonywania dziaÅ‚alnoÅ›ci, w przypadku ustanowienia peÅ‚nomocnika - jego imiÄ™, nazwisko i adres zamieszkania; 

  • numer w rejestrze przedsiÄ™biorców lub Ewidencji DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej; 

  • numer identyfikacji podatkowej (NIP); 

  • wskazanie przedmiotu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej; 

  • wskazanie nieruchomoÅ›ci, na której planowane jest utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, z oznaczeniem ksiÄ™gi wieczystej oraz danych z ewidencji gruntów i budynków; 

  • informacje o: 

    • maksymalnej powierzchni sprzedaży oraz o maksymalnej caÅ‚kowitej powierzchni, jakÄ… bÄ™dzie zajmowaÅ‚ wielkopowierzchniowy obiekt handlowy wraz z infrastrukturÄ… towarzyszÄ…cÄ…, w szczególnoÅ›ci magazynami i parkingami, 

    • branży sprzedaży, w szczególnoÅ›ci spożywczej, budowlanej, odzieżowej, motoryzacyjnej, ogrodniczej, oraz rodzaju usÅ‚ug, jakie bÄ™dÄ… Å›wiadczone w wielkopowierzchniowym obiekcie handlowym. 

Do wniosku o wydanie zezwolenia przedsiÄ™biorca winien doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie o wpisie do Ewidencji DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej albo odpis z rejestru przedsiÄ™biorców.  

W oparciu o ten wniosek organ zezwalajÄ…cy wydaje (bez potrzeby uzyskiwania opinii rady gminy czy sejmiku województwa) zezwolenie na dziaÅ‚anie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. Wydanie takiego zezwolenia jest wolne od opÅ‚aty skarbowej. 

Nie trzeba zaÅ› w tym przypadku ubiegać siÄ™ o zezwolenie na utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego.  

Zmiana powierzchni sprzedaży lub caÅ‚kowitej powierzchni, jakÄ… zajmuje wielkopowierzchniowy obiekt handlowy wraz z infrastrukturÄ… towarzyszÄ…cÄ…, wymaga uzyskania zmiany zezwolenia, co nastÄ™puje już wedÅ‚ug nowych przepisów. 

Jak utworzyć wielkopowierzchniowy obiekt handlowy? 

Utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego wymaga uzyskania zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację wielkopowierzchniowego obiektu handlowego jako organ zezwalający.

Zezwolenie to wydaje siÄ™ na pisemny wniosek przedsiÄ™biorcy, o ile lokalizacja wielkopowierzchniowego obiektu handlowego jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzjÄ… o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, po uzyskaniu pozytywnej opinii wyrażonej przez wÅ‚aÅ›ciwÄ… radÄ™ gminy. 

W przypadku wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 m2 zezwolenie organ zezwalajÄ…cy wydaje po speÅ‚nieniu ww. przesÅ‚anek lokalizacyjnych, w przypadku braku sprzecznoÅ›ci lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego z planem zagospodarowania przestrzennego województwa i po uzyskaniu pozytywnej opinii wÅ‚aÅ›ciwego sejmiku województwa. 

Nie wymaga natomiast uzyskania zezwolenia utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego na terenie innego wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, na którego utworzenie uzyskano zezwolenie na podstawie przepisów niniejszej ustawy. 

Zezwolenie na utworzenie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego wydaje siÄ™ na czas nieoznaczony.   

Na jakich warunkach można prowadzić wielkopowierzchniowy obiekt handlowy?

Warunkiem prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w formie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego jest: 

  1. uzyskanie zezwolenia na jego utworzenie; 

  2. posiadanie tytuÅ‚u prawnego do nieruchomoÅ›ci, na której znajduje siÄ™ wielkopowierzchniowy obiekt handlowy; 

  3. wykonywanie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie warunków objÄ™tych zezwoleniem co do adresu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego miejsca jego lokalizacji, a także maksymalnej powierzchni sprzedaży oraz o maksymalnej caÅ‚kowitej powierzchni, jakÄ… bÄ™dzie zajmowaÅ‚ wielkopowierzchniowy obiekt handlowy wraz z infrastrukturÄ… towarzyszÄ…cÄ…, w szczególnoÅ›ci magazynami i parkingami, przez przedsiÄ™biorcÄ™ oznaczonego w zezwoleniu. 

Organ zezwalajÄ…cy lub, na podstawie jego upoważnienia, straż gminna dokonuje kontroli przestrzegania warunków okreÅ›lonych w zezwoleniu. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i dziaÅ‚aniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. 2007 r., Nr 127, poz. 880);

  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 r., Nr 80, poz. 717, ze zm.); 

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. 2006 r., Nr 156, poz. 1118, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 15 wrzeÅ›nia 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r., Nr 94, poz. 1037, ze zm.);

  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opÅ‚acie skarbowej (Dz. U. 2006 r., Nr 225, poz. 1635, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika