Zmiany dotyczące powszechnego obowiązku obrony kraju
Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw weszła w życie z dniem ogłoszenia - 11 lutego 2009 r.Jakie nowe przepisy dotyczą powszechnego obowiązku obrony RP?
Czemu ma służyć nowelizacja?
Nowelizacja dotyczy prowadzenia rejestracji i kwalifikacji wojskowej oraz wprowadza zmiany dostosowujące w szeregu innych ustaw. Nowe rozwiązania prawne mają spowodować:
- zmianę sposobu prowadzenia rejestracji osób na potrzeby powszechnego obowiązku obrony kraju, który zostanie zastąpiony rejestracją na podstawie danych osobowych znajdujących się w systemie PESEL,
- wprowadzenie instytucji kwalifikacji wojskowej, której jednym z ważniejszych celów będzie przygotowanie rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej,
- zapewnienie realizacji czynności w ramach kwalifikacji wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny na tych samych zasadach co w czasie pokoju. Pozwoli to na wykorzystanie struktur i doświadczenia organów samorządowych i administracji rządowej do przygotowania zasobów danego rocznika osób podlegających kwalifikacji na potrzeby służby wojennej. W dotychczasowym stanie prawnym organy wojskowe przy realizacji tego przedsięwzięcia w czasie wojny były zdane wyłącznie na siebie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2009 r., Nr 22, poz. 120)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?