Zmiany dotyczące refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych

Czego dotyczą zmiany?

11 grudnia 2008 r. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie zmieniające wprowadza ułatwienia w zakresie ubiegania się o refundacje przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą. 

O czym powinny pamiętać osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą?

 

Począwszy od wniosku składanego za miesiąc listopad 2008 r. beneficjenci mogą składać tylko jeden wniosek o refundację Wn-U-G zamiast dwóch (Wn-U i INF-U-G). Nowy wzór wniosku zawiera podstawowe dane dotyczące wnioskodawcy, kwoty wnioskowanej refundacji i pomocy de minimis.

Beneficjenci, którzy w roku 2008 r. opłacali terminowo składki na ubezpieczenia społeczne i nie dokonali rejestracji od początku 2008 r. lub nie złożyli comiesięcznych wniosków o refundacje składek, będą mieli szansę na otrzymanie pomocy, jeżeli do 31 grudnia 2008 r. prześlą do PFRON stosowne dokumenty rejestracyjne (takie jak PESEL, REGON, NIP, kopie dokumentów je potwierdzających i aktualnego orzeczenia dotyczącego niepełnosprawności) i złożą wnioski za 2008 r. Jeżeli więc do dnia 31 grudnia 2008 r. osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą przekaże do Funduszu dokument pisemny potwierdzający dane rejestracyjne lub wniosek o symbolu WN-U oraz informację o symbolu INF-U-G o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne za okres od stycznia do października 2008 r., Fundusz uzna te dokumenty za skutecznie złożone.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2008 r., Nr 207, poz. 1304)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika