Zmiany dotyczące służby wojskowej
Jakie nowe przepisy dotyczą naboru do wojska?
6 grudnia 2008 r. wchodzi wi życie ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.Nowe przepisy dotyczą osób podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony, żołnierzy czynnej służby wojskowej oraz żołnierzy rezerwy. W stosunku do obowiązujących regulacji, zakłada się usprawnienie systemu poboru i zwiększenie skuteczności identyfikacji przez komisje lekarskie poborowych o obniżonych predyspozycjach psychofizycznych, uzależnionych od alkoholu.
Nowelizacja poszerza także dotychczasową bazę naboru ochotników do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
Czemu mają służyć zmiany?
Podstawową przesłanką nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej było ograniczenie do minimum przypadków powoływania do czynnej służby wojskowej osób o obniżonych predyspozycjach psychofizycznych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków oraz innych środków odurzających lub psychotropowych. W związku z tym nowe rozwiązania prawne mają na celu doskonalenie systemu uzupełniania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i zwiększenie skuteczności identyfikacji przez komisje lekarskie osób posiadających takie predyspozycje lub uzależnienia.
Zmiany w systemie uzupełnień pokojowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej są konsekwencją ustaleń w tej sprawie Kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Zmiany nie zawierają przepisów „uwalniających" poborowych od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej z powodu np. faktu zażywania lub nawet nadużywania, ale bez cech uzależnień, alkoholu i narkotyków oraz innych środków odurzających lub psychotropowych, ponieważ prowadziłoby to w istocie do promocji zachowań negatywnych i patologicznych (np. celowe zażywanie narkotyków w celu nieodbycia służby wojskowej lub podawanie przez poborowych informacji nieprawdziwych o takim zażywaniu i niemożliwych do weryfikacji w oparciu o postępowanie dowodowe).
Nowelizacja ma też służyć przyspieszeniu procesu profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z powyższym zachodzi konieczność przygotowania niezbędnych ilościowo i jakościowo stanów osobowych. Docelowo służbę wojskową pełnić będą żołnierze zawodowi oraz żołnierze ochotniczej służby kontraktowej. Natomiast wszyscy żołnierze nadterminowi z mocy przepisów prawa staną się żołnierzami służby kontraktowej. Naturalnym i głównym źródłem naboru, w pierwszym okresie profesjonalizacji, do ochotniczej służby kontraktowej będą żołnierze nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2004 r., Nr 241, poz. 2416, ze zm.);
Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. 2008 r., Nr 206, poz. 1288)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?