Zmiany emerytalne niezgodne z konstytucją

Na zmianach przepisów emerytalnych najwięcej zyskaliby ci, którzy mają najniższe świadczenia, a najmniej osoby obecnie pobierające najwyższe emerytury – donosi Gazeta Prawna.

Według ekspertów jest to niezgodne z konstytucją, ponieważ zostaną naruszone prawa nabyte osób pobierających teraz wysokie świadczenie.

Na czym miałaby polegać zmiana? Zamiast corocznej procentowej waloryzacji emerytur, gdzie bogatsi dostają większą podwyżkę od biednych, przez trzy lata wszyscy dostawaliby równe podwyżki.

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny uzna waloryzację kwotową za niekonstytucyjną – mówi gazecie Prawnej dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Becia 2012-08-30 08:32:28

    jezeli na okreslony okres (3 lata), to nie musi sie nazywac waloryzacja. Waloryzacje wlasciwa zawiesic w zwiazku z kryzysem a wprowadzic np.dodatek kryzysowy. Dla wysokiej emerytury to grosze - dla malej duzo znaczy...

  • Alicja 2012-08-28 06:37:57

    morze i to było by sprawiedliwe a co mają zrobić ci co przechodząc na emeryturę i już w archiwach nie ma ich dokumentów bo są zniszczone i mają teraz niskie emerytury co niektórzy są skrzywdzeni przez system przecież żadna dokumentacja nie powinna być zniszczona i wtedy morze by było sprawiedliwie czy za 700zł można żyć godnie i co mają zrobić ci emeryci a jest ich wielu

  • Ewa 2012-08-27 21:02:52

    Wyższe emerytury spowodowane są przepracowaniem odpowiednio 30-40 lat.Waloryzacje powinny więc być procentowe, jest to sprawiedliwe. Jeżeli ktoś pracował krócej i mniej zarabiał, nie może otrzymywać równych podwyżek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika