Zmiany na aplikacji adwokackiej

Jak donosi „Rzeczpospolita” od 1 stycznia zaczną obowiązywać zmiany w regulaminie aplikacji adwokackiej. Zostanie wprowadzony także nowy program szkolenia, co stanowiło będzie reformę systemu przygotowania kandydatów do palestry.

Aplikant będzie zobowiązany do samodzielnej pracy na ćwiczeniach, w tym wykonywania zadań i rozliczania się z nich. Zgodnie z nowym regulaminem aplikanci będą mieli obowiązek uczestniczyć w szkoleniu. Absencję na zajęciach oraz nieprzystąpienie do kolokwium albo sprawdzianu trzeba usprawiedliwić.

Aplikant będzie mógł w danym roku szkolenia bez usprawiedliwienia opuścić 16 godzin. Przekroczenie tego limitu uzasadniało będzie niedopuszczenie aplikanta do sprawdzianu lub kolokwium. Jeśli nie będzie ich zdawał, to nie zaliczy roku. Dostanie jednak szansę, by wyjaśnić swoją sytuację i przekonać radę, by zgodziła się na jego egzaminowanie.

Porady prawne

Według nowego regulaminu to kierownik szkolenia zalicza aplikantowi rok (w tym celu aplikant powinien uzyskać zaliczenia z zajęć, pozytywne oceny z egzaminów w trakcie szkolenia oraz wymagane zaświadczenia i opinie). Jeśli tego nie zrobi, rada może jednorazowo zgodzić się na powtórzenie przezeń roku.

Regulamin precyzuje też przyczyny oraz procedurę skreślenia z aplikacji. Podstawą do takiej decyzji może być brak postępów w nauce oraz uchybienie obowiązkom aplikanta przejawiające się w negatywnych wynikach sprawdzianów, kolokwiów rocznych, a także złą opinią patrona bądź kierownika szkolenia czy wreszcie opuszczanie zajęć. Podstawą do takiej decyzji może być zatem brak postępów w nauce oraz uchybienie obowiązkom aplikanta przejawiające się w negatywnych wynikach sprawdzianów, kolokwiów rocznych, a także złą opinią patrona bądź kierownika szkolenia czy wreszcie opuszczanie zajęć.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika