Zmiany w ARiMR?
Jakie zmiany przepisów mają dotyczyć ARiMR?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przedmiotem prac w Sejmie. Projekt ustawy dotyczy umożliwienia prezesowi ARiMR umarzania, rozkładania na raty lub odraczania terminów spłat wierzytelności Agencji przypadających jej w związku z wykonywaniem przez nią zadań finansowanych wyłącznie z krajowych środków publicznych.
Jakie zmiany zaproponował Rząd?
Obowiązująca obecnie ustawa o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przewiduje, że jej prezes ustala kwoty, które zostały nienależnie pobrane lub pobrane w nadmiernej wysokości ze środków publicznych pochodzących z funduszy UE oraz środków krajowych przeznaczonych na współfinansowanie wydatków realizowanych z tych funduszy. Należności te podlegają potrąceniu z wymagalnej wierzytelności dłużnika lub z należności dłużnika w ramach poszczególnych funduszy.
Rozporządzenie Komisji (WE) 1034/2008 z października 2008 r. zobowiązuje państwa członkowskie do odliczania wszystkich zaległych należności dłużnika, których wysokość zostanie ustalona zgodnie z prawem krajowym od wszelkich płatności wypłacanych temu dłużnikowi ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Oznacza to, że należności i wierzytelności pochodzące z EFRG mogą być potrącane zarówno z tego funduszu, jak i z EFRROW, i odwrotnie (te z EFRROW mogą być potrącane z EFRG).
Zgodnie z projektem, potrącanie należności i wierzytelności dotyczących innych funduszy niż EFRG i EFRROW będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach.
Nowe przepisy mają również na celu wyeliminowanie wątpliwości dotyczących możliwości umarzania przez prezesa Agencji, np. dopłat do oprocentowania kredytów, zaciągniętych przez producentów rolnych na podstawie umów z bankami zawartych przed 23 czerwca 2008 r. Nowe przepisy jednoznacznie stanowią, że prezes Agencji może umarzać, rozkładać na raty lub odraczać terminy spłaty wierzytelności Agencji przypadających jej związku z wykonywaniem przez nią zadań finansowanych wyłącznie z krajowych środków publicznych, w tym z tytułu dopłat do oprocentowania kredytów, niezależnie od tego, kiedy została zawarta umowa, z której wynikają wierzytelności Agencji.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi (sejmowy druk nr 1954)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?