Zmiany w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych
19 lipca 2005 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (zmienione zostaje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych).
Czego dotyczą zmiany?
Tak jak do tej pory wniosek o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej, odpisu zupełnego księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej składa się bezpośrednio albo korespondencyjnie w centrali Centralnej Informacji lub ekspozyturze Centralnej Informacji. Po zmianie jednak wniosek złożony korespondencyjnie w ekspozyturze Centralnej Informacji przekazuje się do centrali Centralnej Informacji, po uprzednim zarejestrowaniu zlecenia wydania takiego dokumentu (a zasady tej nie stosuje się w przypadku, gdy wniosek dotyczy dotychczasowej księgi wieczystej).
Dodatkowo znowelizowane rozporządzenie postanawia, iż do wniosku złożonego w centrali Centralnej Informacji dołącza się oryginalny dowód wniesienia opłaty na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Do wniosku złożonego w ekspozyturze Centralnej Informacji dołącza się oryginalny dowód wniesienia opłaty na wskazany rachunek bankowy sądu, przy którego wydziale ksiąg wieczystych prowadzona jest ekspozytura, lub do kasy tego sądu. Dowód wniesienia opłaty, po potwierdzeniu na nim faktu wydania dokumentu, zwraca się wnioskodawcy.
W przypadku wniosku złożonego korespondencyjnie w centrali Centralnej Informacji lub ekspozyturze Centralnej Informacji należy dołączyć kopię dowodu wpłaty na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości. W przypadku dołączenia do wniosku dowodu wniesienia opłaty w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca w nim kwota stanowi opłatę za składany wniosek. Dowodu wniesienia opłaty w formie kopii lub wydruku nie zwraca się wnioskodawcy.
Jak dotąd wniosek o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej, odpisu zupełnego księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej rejestrowało się w prowadzonej w centrali Centralnej Informacji lub ekspozyturach Centralnej Informacji ewidencji wniosków, zamieszczając w niej dane o chwili wpływu wniosku, rodzaju wniosku oraz chwili i sposobie jego załatwienia.
Obecnie wniosek taki rejestruje się w ten sam sposób, z tym, że nie obowiązuje już wymóg, iż do wniosku dołącza się oryginał dowodu wniesienia opłaty na rachunek bankowy Centralnej Informacji, który zwraca się wnioskodawcy, po potwierdzeniu na nim faktu wydania dokumentu.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 czerwca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (Dz. U. 2005 r., Nr 119, poz. 1011).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?