Zmiany w egzaminach na detektywa

Detektyw będzie musiał wiedzieć jak prowadzić działalność gospodarczą. Wiedza z zakresu psychologii sądowej czy roli ofiary w genezie przestępstwa będzie zbędna przy wykonywaniu zawodu detektywa.

Tak wynika z nowelizacji ustawy o usługach detektywistycznych, która została skierowana do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Dokument zawiera istotne zmiany dotyczące egzaminu na licencję detektywa.

Autorzy noweli zaproponowali oddzielenie procedury przeprowadzania egzaminu od procedury postępowania administracyjnego związanej z wydawaniem licencji. Obecne przepisy powodują, że negatywny wynik egzaminu jest traktowany jako podstawa do złożenia odwołania od decyzji wydania uprawnień detektywistycznych.

Egzamin na detektywa będzie przeprowadzał Komendant Główny Policji, a nie - jak dotychczas - komendant stołeczny i komendanci wojewódzcy. Skład komisji egzaminacyjnej zostanie „uszczuplony" do 6 osób. Będą mogli w niej zasiadać również przedstawiciele organizacji zawodowych zrzeszających detektywów.

Autorzy nowelizacji proponują ponadto ograniczenie zakresu tematów obowiązujących na egzaminie. Kandydaci nie będą zdawać wiktymologii oraz psychologii sądowej. W zamian muszą opanować przepisy regulujące zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych.

Projektowana nowelizacja ma znieść również kontrowersyjny przepis, który pozwalał na zwolnienie z części egzaminu osoby z niektórych grup zawodowych, np. funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych.

- To, że działania detektywów nie zawsze wiążą się z obszarem gdzie nastąpiło naruszenie prawa, ale w znacznej mierze dotyczą intymnych sfer życia klientów i działań w obszarze gospodarczo-bussinesowym, nie oznacza, że nie powinny być wykonywane profesjonalnie - podkreślają autorzy nowelizacji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika