Zmiany w Kodeksie pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w zakresie prawa pracowniczego. Zasadniczo zmiany wydają się przemawiać na korzyść pracownika. Oto najważniejsze założenia projektu.

Świadectwo pracy

Propozycje zmian przewidują uściślenie i doprecyzowanie treści tego dokumentu. Przede wszystkim w świadectwie pracy ma być wskazany tryb i przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Jeśli więc pracownik zostanie z pracy zwolniony czy to ze względu na likwidację stanowiska czy też dyscyplinarnie, informacja taka znajdzie się w świadectwie pracy. Oprócz powyższych informacji, świadectwo pracy ma zawierać:

  • dane dotyczące okresu (okresów) zatrudnienia, rodzajów wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk,
  • wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę, w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
  • informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia za pracę oraz uzyskanych kwalifikacjach.

W świadectwie pracy ma się także znaleźć informacja o prawie wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy, a w razie nieuwzględnienia tego wniosku przez pracodawcę - o prawie do wystąpienia o sprostowanie świadectwa pracy do sądu pracy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa przez pracodawcę. Wystąpienie ma być pisemne.

Pozostałe zmiany mają na celu głównie usprawnić procedurę wydawania i zmiany treści świadectwa pracy.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

W obowiązującym Kodeksie pracy brak jest zapisów na temat tego, w jakiej wysokości ekwiwalent ma być wypłacany – wypracowała to bowiem praktyka. Propozycja zmiany uzupełnia tę lukę, wskazując, że w ustawie ma się znaleźć zapis, iż ekwiwalent przysługuje w wysokości wynagrodzenia urlopowego.

Zmiana wymiaru czasu pracownika a urlop wypoczynkowy.

Aktualnie z przepisów nie wynika, w jaki sposób powinien być ustalany wymiar urlopu wypoczynkowego w sytuacji zmiany wymiaru czasu pracy pracownika w trakcie roku kalendarzowego i w trakcie miesiąca kalendarzowego. Dlatego też Ministerstwo proponuje usunąć i tę lukę w prawie pracy – w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy w okresie zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresów zatrudnienia w poszczególnych wymiarach czasu pracy.

Usprawiedliwianie nieobecności i zwolnienia od pracy

W zakresie usprawiedliwiania nieobecności pracownika przyjmuje się, że materia dotychczas regulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy powinna zostać przeniesione do aktu rangi ustawowej, czyli Kodeksu Pracy.

Postuluje się natomiast bardziej szczegółowe uregulowanie nieobecności pracownika w pracy z powodu konieczności stawienia się na wezwanie sądu czy też innego organu (policji, prokuratury), nie tylko w charakterze świadka. W takiej sytuacji na pracodawcę zostanie nałożony obowiązek wydania zaświadczenia o utraconych dochodach za czas nieobecności w pracy. Wynagrodzenie należy obliczać według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Podstawa:

Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 marca 2012 roku, opublikowany w czerwcu b.r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogna 2014-07-03 20:07:59

    Po co zmiany? Po co Kodeks Pracy kiedy pracodawcy i tak nie przestrzegają prawa pracy !!!!!!!!!!!!!! dla nich kodeks pracy nie istnieje!Nagminnie łamią prawa pracownicze ,zatrudniają osoby,które za ich pozwoleniem stosują MOBBING ,NIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z PODSTAWOWEGO OBOWIĄZKU PRACODAWCY JAKIM JEST "TERMINOWA WYPŁATA WYNAGRODZENIA" MOŻNA BY JESZCZE WIELE WYLICZAĆ !!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika