Uzupełnienie świadectwa pracy

Pytanie:

"Pracownik nie pracuje u mnie od czerwca 2003 roku. Pracował do 30.06.2003 r. Dzisiaj przesłał pismo do zakładu z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy, które nie jest kompletne zdaniem ZUS . Pracownik stara się o emeryturę. Pracodawca uzupełni świadectwo pracy i prześle je na wskazany adres byłego pracownika. Błędne pierwsze świadectwo pracy wyrzucam. Z jaką datą powinienem wystawić poprawione świadectwo pracy?"

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek w wydanym pracownikowi świadectwie pracy zamieścić datę jego wystawienia. Jeżeli sprostowanie świadectwa pracy nie następuje poprzez dokonanie zmian na wydanym świadectwie pracy bądź przez uzupełnienie treści wydanego świadectwa pracy, ale poprzez wydanie nowego świadectwa pracy, powinna zostać na nim umieszczona data rzeczywistego sporządzenia świadectwa pracy (tego świadectwa, a nie pierwotnie błędnie wystawionego świadectwa pracy). W związku z powyższym na świadectwie pracy powinna zostać umieszczona aktualna data jego wystawienia. Data umieszczona na świadectwie pracy jest datą sporządzenia tego dokumentu i nie musi odpowiadać dacie wygaśnięcia stosunku pracy.

W przypadku sprostowania wydanego świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek zniszczyć wszystkie poprzednio wydane świadectwa pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika