Dnia 23 września 2001 roku wchodzą w życie: ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 63, poz. 635).
Zgodnie z nowymi przepisami księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu. Poza tym księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Księgi wieczyste dla wyżej wymienionych ograniczonych praw rzeczowych, będą prowadzone jak księgi dla nieruchomości. W razie przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w prawo odrębnej własności lokalu albo w prawo własności domu jednorodzinnego, księga wieczysta prowadzona dla ograniczonego prawa rzeczowego staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, a wpisana w tej księdze hipoteka na ograniczonym prawie rzeczowym staje się hipoteką na nieruchomości. W takich wypadkach właściciel nieruchomości będzie obowiązany do ujawnienia w księdze wieczystej swego prawa oraz danych do oznaczenia nieruchomości
Ważne jest to, iż właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej. W przypadku, gdy osoba trzecia doznała szkody na skutek nieujawnienia prawa własności w księdze wieczystej, właściciel ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek niewykonania obowiązku, bądź na skutek opieszałości w jego wykonaniu (na właściciela może zostać nałożona grzywna w wysokości od 500 zł do 10 000 zł w celu przymuszenia go do wypełnienia obowiązku).
Postępowanie wieczystoksięgowe zostały unormowane w Kodeksie postępowania cywilnego. Wniosek o dokonanie wpisu będzie można składać na urzędowym formularzu. Ustawa skreśliła również cały rozdział trzeci dotyczący zakładania ksiąg.
Ustawa ta wprowadza również zmiany w przepisach dotyczących hipoteki.
Przede wszystkim, jeżeli wierzytelność zgodnie z prawem została wyrażona w innym pieniądzu niż pieniądz polski, hipotekę wyraża się w tym innym pieniądzu. Poza tym została wprowadza możliwość utworzenia hipoteki łącznej umownej - celu zabezpieczenia tej samej wierzytelności można, w drodze czynności prawnej, obciążyć więcej niż jedną nieruchomość. Przy czym łączne obciążenie kilku nieruchomości hipoteką przymusową może mieć miejsce tylko w sytuacjach gdy nieruchomości te są już obciążone inną hipoteką łączną albo stanowią własność dłużników solidarnych. Podział zabezpieczenia między poszczególne nieruchomości zależeć będzie od uznania wierzyciela.Z kolei w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wprowadzono przepis, że w postępowaniu wieczystoksięgowym wniosek, podlegający opłacie stałej, który nie został należycie opłacony, sąd zwróci bez wezwania o uiszczenie tej opłaty. Jeśli jednak w ciągu tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie wniosku wnioskodawca uiści brakującą opłatę to wniosek będzie wywoływał skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie nastąpi w razie kolejnego zwrotu wniosku z tej samej przyczyny.