Zmiany w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Ponad 150 zmian zawiera projekt nowelizacji obowiązującego od czterech lat prawa upadłościowego i naprawczego, przygotowany w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

(...)W projekcie sporo miejsca poświęcono postępowaniu naprawczemu, którego celem jest uchronienie firmy przed upadłością przez zawarcie układu z wierzycielami (o redukcji długów). Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość zawarcia układu w postępowaniu upadłościowym, ale to wymaga spełnienia przesłanek upadłości, czyli zaprzestania płacenia długów, i naraża na długi proces upadłościowy.

(...)Kategoria pierwsza obejmować ma więc oprócz kosztów postępowania upadłościowego wyłącznie wierzytelności powstałe po ogłoszeniu upadłości, czyli tzw. wierzytelności w stosunku do masy upadłości. Z kolei wszelkie uprzywilejowane wierzytelności powstałe przed ogłoszeniem upadłości zostają zaliczone do kategorii drugiej. Nowy porządek zaspokojenia w wypadku upadłości byłby zbliżony do zasad egzekucji komorniczej.

Porady prawne

Rzeczpospolita 29.01.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika