Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego znalazła się na liście priorytetowych projektów Sejmu. Projekt ustawy zakłada przede wszystkim likwidację odrębnej procedury w sprawach gospodarczych oraz istotne zmiany w zakresie modelu rozprawy sądowej – podaje Rzeczpospolita.
Zmiany te zakładają między innymi rozbudowanie informacyjnego słuchania stron przed rozprawą. Na uczestnikach procesu ma spoczywać ciężar wspierania postępowania zgodnie z dobrymi obyczajami, którego niedochowanie może skutkować obciążeniem kosztami sądowymi. Planuje się też rozszerzenie obowiązku pouczania przez sędziego strony występującej bez profesjonalnego pełnomocnika. W trakcie procesu pisma będzie można składać tylko na zarządzenie sądu.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
-
WF 2013-02-23 21:52:14
1, Chodziło chyba o art. 2 Konstytucji w związku z tym "państwem prawnym"?
2. Na wyrok niezgodny z prawem można jeszcze wnieść skargę do SN - art. 424 KPC
-
Chodzacy PARAGRAF 2013-02-23 21:05:00
Powiem krotko,jezeli DOWODY w aktach sprawy przecza wyrokowi to nie SAD...
Zapewnienie ochrony wolności i praw jest jedną z zasad obowiązujących w państwie prawnym (art. 5 Konstytucji). Zasada ta sprzeciwia się takiemu ukształtowaniu systemu środków zaskarżenia, który nie pozwala na wyeliminowanie - w drodze precyzyjnie uregulowanych nadzwyczajnych środków zaskarżenia - orzeczeń, które stały się prawomocne, mimo że z powodu swej treści naruszają konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela. Tymczasem z chwilą utraty mocy obowiązującej art. 3934 § 2 k.p.c. w ramach postępowania cywilnego nie istnieje już jakakolwiek możliwość wzruszenia rażąco wadliwego prawomocnego orzeczenia sądowego czy to pierwszej, czy to drugiej instancji. Należy podkreślić, że skorygowanie wadliwego orzeczenia, które narusza konstytucyjnie gwarantowane wolności lub prawa, nie może nastąpić w drodze postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ze względu na przyjęty w Konstytucji model skargi konstytucyjnej, wykluczający rozpoznanie skargi skierowanej przeciwko aktowi stosowania prawa. W tym stanie rzeczy jedyną możliwością ochrony naruszonych wolności i praw pozostaje skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ prawo wewnętrzne nie zapewnia wystarczających środków ich ochrony.
-
sok 2013-02-23 17:47:55
WRESZCIE ZABRANO SIĘ za ten pogardliwy stosunek Sądów wobec słabszej strony w procesie cywilnym ,ktora niejednokrotnie staje przed Wysokim Sądem na straconej pozycji ,z tego powodu ,ze uprzednie nowelizacje KPC ,ograniczyły do minimum sprawy "pomocy "Sądu " , który to wyeliminował prawie całkowicie z postępowania sądowego , zasadę Prawdy obiektywnej, a w myśl nadrzędnosci zasady kontradyktaryjnosci , proces cywilny przekształcił w spór DAWIDA z GOLIATEM .
Z jednej strony mało "kumaty " obywatel a z drugiej strona , mająca do dyspozycyjnosci sztab prawników.
Dotyczy to szczególnie spraw z Zusem .
A kto był pomysłodawca takich zmian w KPC z 2005 r. warto poinformować społeczeństwo !!!
Na szczęscie dokonano ostatnio wiele zmian w temacie pomocy prawnej z urzędu dla osób niezamoznych .
Ale ile wydano w tym czasie "watpliwych " wyroków ,wobec wielu obywateli , to trudno odgadnąć.
Ile krzywd i upokorzeń spotkało polskich obywateli , to takze powazny problem .
Czy ktos wytłumaczy obywatelom ,ze jego" niekumatośc "w Sądzie ,była przyczyną takiego a nie innego wyroku sądowego , trudno powiedzieć.
A przeciez są to niejednokrotnie zywotne sprawy polskiego społeczeństwa.
Powyzszy problem , to nakaz do decydentów , aby projekt nowelizacji KPC szybko wszedł w zycie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?