Zmiany w regulacji rynku telekomunikacyjnego

Czego dotyczÄ… propozycje rzÄ…dowe?

7 października 2008 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Teraz propozycją rządową zajmuje się Sejm.

Na czym mają polegać zmiany w regulacji rynku telekomunikacyjnego?

Usprawnienie instytucji i mechanizmów związanych z rynkiem telekomunikacyjnym, w tym dostosowanie przepisów ustawy do prawa europejskiego, to główne propozycje zmian w projekcie nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł żądać od przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w terminie nie krótszym niż 7 dni, informacji potrzebnych do prowadzenia analiz rynku, prowadzenia statystyk oraz przekazywania danych organom regulacyjnym UE.

Ponadto, w zwiÄ…zku z zarzutami Komisji Europejskiej dotyczÄ…cymi braku możliwoÅ›ci skutecznego odwoÅ‚ywania siÄ™ przedsiÄ™biorców telekomunikacyjnych od rozstrzygnięć zwiÄ…zanych z wyznaczaniem i definiowaniem tzw. „rynku wÅ‚aÅ›ciwego", wprowadzono zmiany, umożliwiajÄ…ce prezesowi UKE wyznaczanie tego typu rynku, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Oznacza to, że Prezes UKE bÄ™dzie wydawaÅ‚ decyzje, w których okreÅ›li „rynek wÅ‚aÅ›ciwy", dokona jego analizy, a nastÄ™pnie wyznaczy na nim przedsiÄ™biorców telekomunikacyjnych o znaczÄ…cej pozycji i naÅ‚oży na nich obowiÄ…zki regulacyjne lub stwierdzi, że rynek jest konkurencyjny. W ten sposób strony postÄ™powania bÄ™dÄ… miaÅ‚y możliwość zaskarżenia decyzji prezesa UKE, także w części dotyczÄ…cej okreÅ›lania „rynków wÅ‚aÅ›ciwych".

Projekt nowelizacji wprowadza ponadto korzystny dla konsumentów przepis związany ze zwrotem przyznanych im wcześniej ulg. Dotychczas abonent zwracał ulgę w pełnej wysokości, bez względu na to, czy rozwiązanie umowy miało miejsce zaraz po podpisaniu umowy, czy tuż przed jej rozwiązaniem. Aktualne rozwiązanie określa, że wysokość zwracanej przez abonenta ulgi nie może przekroczyć wartości ulgi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania.

Doprecyzowaniu ulegnie także definicja usÅ‚ugi telekomunikacyjnej. UsÅ‚uga ta bÄ™dzie obejmować jedynie „przekazywanie poczty elektronicznej", co oznacza, że sama „usÅ‚uga poczty elektronicznej" nie bÄ™dzie usÅ‚ugÄ… telekomunikacyjnÄ….

Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do rozwiÄ…zaÅ„ unijnych.        [źródÅ‚o: www.mi.gov.pl]

Podstawa:

  • RzÄ…dowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1448)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika