Zmiany w ustawie o grach losowych

Sejm przekazał do Senatu ustawę nowelizującą ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych i grach na automatach.

Nowelizacja wprowadza zmianę tytułu ustawy - otrzymuje ona nowe brzmienie; „o grach i zakładach wzajemnych”, a nie jak dotychczas „o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach”.

Wprowadzono nową kategorię gry na automatach o niskich wygranych, w której maksymalna wygrana wynosi 15 euro, zaś stawka za udział w grze może wynosić maksymalnie 0,07 euro.

Gra na takich automatach dozwolona jest jedynie w specjalnych punktach, gdzie będą maksymalnie 3 automaty. Punkty te mogą znajdować się w lokalach gastronomicznych, usytuowanych co najmniej 100 metrów od szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i ośrodków kultu religijnego. Zezwolenia na prowadzenie w tym zakresie działalności wydają miejscowo właściwe izby skarbowe. Również one właściwe są w sprawach kontroli i nadzoru. Kapitał zakładowy spółek prowadzących działalność w zakresie tych gier wynosić ma min. 200 000 euro.

Wprowadzone są też nowe kategorie gier- wideoloterie oraz telebingo, o które rozszerzony został też monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych. Obecnie też monopol ten wyraża się w konieczności uzyskania zgody ministra właściwego d.s. finansów publicznych na zatwierdzenie sprawozdania z działalności spółki, sprawozdania finansowego, rozporządzanie prawem lub zaciąganie zobowiązań o wartości ponad 50 000 euro oraz dla uchwał o podziale zysku lub pokryciu straty.

Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej akcjonariuszami i udziałowcami spółek prowadzących działalność w zakresie regulowanym ustawą będą mogły być bez ograniczeń podmioty z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zmieniła się definicja kasyna, poprzez wprowadzenie min. liczby urządzeń gier cylindrycznych i gier w karty (4) oraz automatów (5-30 sztuk).
Druki zaświadczeń o uzyskanej wygranej nabywane muszą być od ministra właściwego d.s. finansów publicznych. Minister zatwierdza też wzór kartonów do gry w bingo pieniężne i dopuszcza do eksploatacji i użytkowania automaty do gry. Wprowadzono wyraźnie obowiązek podmiotów prowadzących loterie lub bingo pieniężne lub fantowe zabezpieczenia losów przed sfałszowaniem i przedwczesnym odczytaniem wyniku.

Porady prawne

Wprowadzono jednolity termin przedawnienia roszczeń wynikających z gier i zakładów, wynoszący 6 miesięcy. Bieg terminu ulega zawieszeniu na czas wprowadzonego również nowelizacją postępowania reklamacyjnego.
Wprowadzone zostało wymaganie pełnoletniości dla osób biorących udział w wideoloterii i grze na automacie o niskiej wygranej.

Osoby zajmujące się zarządzaniem, nadzorowaniem oraz bezpośrednio prowadzące gry i zakłady muszą uzyskać świadectwo zawodowe. Zmiany w tym zakresie polegają na określeniu przesłanek wydania takiego świadectwa (nienaganna opinia, znajomość języka polskiego, niekaralność za przestępstwo umyślne, posiadanie wiedzy potwierdzonej egzaminem). Egzamin ze znajomości przepisów przeprowadza trzyosobowa komisja, utworzona przez ministra spośród członków obsługującego ministerstwo urzędu.

Nowelizacja przewiduje przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na prowadzenie działalności: w sytuacji, gdy wpływ na spółkę miałyby podmioty, co do których istnieją uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego oraz gdy w organach zarządzających lub nadzorczych tych spółek zasiadałyby osoby spoza RP, UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub osoby karane za przestępstwo z art. 299 Kodeksu karnego.

Uproszczono reguły lokalizacjo kasyn gry i salonów gry na automatach i bingo. Kasyna mogą być lokalizowane po jednym w miastach liczących do 250 tys. mieszkańców oraz po jednym na każde kolejne rozpoczęte 250 tys. Odpowiednio salony gry na automatach i bingo, w miastach liczących do 100 tys. mieszkańców. Minister d.s. finansów publicznych nie będzie mógł wyrażać zgody na odstępstwa od tych zasad.

Nowelizacja wprowadza również zmiany w wymogach dotyczących wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie regulowanym ustawą.

Wiele zmian dotyczy tez podatku od gier, m.in. Podatnicy obowiązani będą do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne, do składania bez wezwania deklaracji podatkowej. W zakresie loterii i bingo fantowych powstanie obowiązek rozliczania ich wyników finansowych w terminie 30 dni od zakończenia gry. Podatnicy prowadzący działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych płacić będą podatek w formie zryczałtowanej.

Zmieniają się także kwoty i przeznaczenie dopłat do stawek w grach liczbowych. Obowiązek ich przekazywania powstawał będzie z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. 20% wpływów z dopłat przekazywane będzie na rachunek ministra d.s. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z przeznaczeniem na cele kulturalne. Do rozporządzania owymi wpływami zastosowanie miały będą przepisy o dotacjach celowych.

Obecnie nad nowelizacją obraduje Senat


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika