Zmiany w VAT dla aut z kratką. Komu przysługuje pełne odliczenie?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe, kompleksowe zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy samochodów służbowych wykorzystywanych równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych. Reguluje też rozliczanie podatku w przypadku aut wyłącznie firmowych. Nowe przepisy m.in. uwalniają przedsiębiorców od konieczności prowadzenia czasochłonnej ewidencji używania samochodów do celów prywatnych.

Zgodnie z nowelizacją, w przypadku pojazdów używanych do celów mieszanych można odliczyć - bez ograniczenia kwotowego - 50 proc. podatku naliczonego od zakupu samochodu, a także od paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych. Natomiast pełne odliczenie VAT przysługuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje auto jedynie do działalności gospodarczej. Wymaga to jednak złożenia stosownej informacji w urzędzie skarbowym i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 7 lutego 2014 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2014 r. Weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014r.

Porady prawne

źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bonia 2016-04-09 12:15:49

    jeszcze bardziej komplikują już i tak nieczytelne przepisy.

  • A. Kołakowska 2016-04-04 06:53:30

    odliczenie od aut z kratką to przecież fikcja. Kupiłeś auto w lutym to jak nie złożysz VAT 26 i nie będziesz prowasził ewidencji to VAT który otrzymałęś musisz oddać. I tak rząd wyszedł na swoje a przedsiębiorca ma wy6bór; tracić cenny czas na wypełnianie ewidencji albo przyjąć 50 na 50 i zrobić korektę naliczonego VAT !!!

  • Tadeusz 2016-04-03 18:10:59

    Czyli nadal mamy do czynienia z ogromnym podatkiem obrotowym zamiast odliczalnego VAT (tu nazwa VAT jest mistyfikacją). Odwrotnie niż u naszych sąsiadów wokoło, co dalej czyni naszą gospodarkę mniej opłacalną i przegrywającą w konkurencji z różnymi sąsiadami w różnych zakresach, co czyni nasz Kraj zadłużonym bez opamiętania (w połączeni z drogimi surowcami energetycznymi i marnotrawstwem biurokratycznym), czyli bez szans na spłatę - ale chyba o to może chodzić naczelnym władzom partyjno-państwowym, w swej masie, pragnącym wszelakich zasług u możnych, najlepiej spoza naszego Kraju.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika