Zmiany w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowników

 

Jak donosi „Gazeta prawna" w kwietniu przestaną obowiązywać przepisy określające zasady nauki i szkolenia pracowników. Chodzi tutaj między innymi rozporządzenie ministra edukacji narodowej i ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Jednocześnie pozostaną w mocy przepisy Kodeksu pracy nakładające na pracodawców obowiązek umożliwiania pracowników podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17 i art. 96 pkt 6 k.p.).

Porady prawne


Po 11 kwietnia 2010 r. pracodawcy mogą więc dowolnie ustalać zasady wykonywania tego obowiązku. Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy Piotr Wojciechowski radzi jednak, aby określać prawa i obowiązki pracodawców i pracowników związane z nauką i szkoleniem pracowników w sposób zbliżony do obowiązujących obecnie przepisów.


Utrata mocy przez obowiązujące przepisy nie oznacza nieważności umów szkoleniowych zawartych przed 11 kwietnia. Jednakże, jeżeli umowy takie zawierały w swej treści odesłania do przepisów, które utracą moc, mogą pojawić się problemy z interpretacją takich postanowień. Zdaniem Arkadiusza Sobczyka, radcy prawnego z Kancelarii Arkadiusz Sobczyk i Wspólnicy, takie „odsyłające" postanowienia umowy będą ważne.


Wykonywanie umów zawartych po 11 kwietnia również może być źródłem problemów. Najwcześniej w maju 2010 r. wejdzie bowiem w życie nowelizacji kodeksu pracy dotycząca szkoleń pracowników, która nie precyzuje m.in. jakie przepisy trzeba będzie stosować wobec umów o dokształcenie zawartych po 10 kwietnia 2010 r., ale jeszcze przed wejściem w życie noweli.



Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika