Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
W dniu 1 maja 2004 r. weszły w życie zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany to w dużej mierze korekty pojęć do tej pory używanych. Poza tym na przykład sam obowiązek, zgodnie z którym pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne składa Funduszowi miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych nie zmienił się. Zmienił się natomiast termin w jakim należy tego dokonać, obecnie należy tego dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacja dotyczy, a nie jak poprzednio do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacja dotyczy. Termin został w ten sam sposób przesunięty co do wniosku, jaki wspomniany pracodawca składa do Funduszu o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dwa miesiące. Teraz jednak ustawodawca pozwala dokonać tego przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego oraz pobrać drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanej informacji lub wniosku.
Nadto od 1 maja 2004 r. zgodnie z nowo dodanym przepisem artykułu 26d pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu. Jednak liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20 % liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.
Źródło: Dz.U. 2004 Nr 96, poz 959.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?