Zmiany ważne dla cudzoziemców
Jakie zmiany przepisów powinny zainteresować cudzoziemców?
Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw obowiązje od 1 stycznia 2009 r.
Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do aktualnych unormowań UE w zakresie m.in. wzajemnego uznawania decyzji o wydalaniu obywateli państw trzecich oraz umożliwienia cudzoziemcom podróżowania w ramach małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach lądowych państw członkowskich.
Wprowadza ona także nowe zadania Straży Granicznej mające usprawnić procedury przeprowadzanych przez nią kontroli i doprecyzowuje zasady wydawania wiz oraz przyznawania cudzoziemcom zezwoleń na czasowy pobyt w Polsce.
Zmiany dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, pobytu oraz wyjazdu z naszego terytorium
Nowelizacja porządkuje przepisy dotyczące wjazdu do Polski, pobytu oraz wyjazdu z naszego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i ich rodzin, m.in. zasady wydawania, przedłużania i unieważniania wiz, zgodnie z przepisami obowiązującymi państwa tzw. obszaru Schengen. Unormowano też kwestie wzajemnego uznawania decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej o wydalaniu obywateli krajów nienależących do Wspólnoty oraz praw cudzoziemców do uzyskania świadczeń z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych i socjalnych.
Wedle zmienionych przepisów obywatele państw sąsiadujących z naszym krajem, nienależących do UE, mogą wjechać do polskiej strefy przygranicznej bez konieczności posiadania wizy. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy mieszkający na terenach przygranicznych mogą więc przekraczać granicę z Polską na podstawie specjalnego zezwolenia, które przyznaje konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania (ale dopiero po zawarciu unijnej umowy międzypaństwowej o małym ruchu granicznym). W nowych regulacjach ustalono też warunki cofnięcia takiego zezwolenia oraz sankcje (m.in. cofnięcie zezwolenia, karę grzywny) dla osób, które nielegalnie przebywają poza strefą przygraniczną bądź nie opuszczą terytorium Polski po upływie okresu pobytu wskazanego w zezwoleniu.
Nowe kompetencje Straży Granicznej
Do zadań Straży Granicznej dorzucono m.in. sprawdzanie legalności pracy i działalności gospodarczej wykonywanej przez cudzoziemców. Funkcjonariusze SG współdziałać mają w tym zakresie z Państwową Inspekcją Pracy i Służbą Celną. Zyskali również uprawnienia w zakresie czynności rozpoznawczych, tj. mogą np. zażądać okazania sprzedawanych towarów i złożenia wyjaśnień w zakresie przeprowadzonej kontroli. Po nowelizacji Straż Graniczna może ponadto podejmować interwencje w stosunku do osób, które nie wypełniają decyzji o wydaleniu z naszego kraju bądź uchylają się od wypełnienia nakazu umieszczenia w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw Dz. U. 2008 r., Nr 216, poz. 1367);
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2006 r., Nr 234, poz. 1694, ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?