Prezydent podpisał nowelizację, która to umożliwia. Chodzi o nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wejdzie ona w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, prawdopodobnie w drugiej połowie lipca. Wówczas ruszą przekształcenia. Spółdzielnie mieszkaniowe zawiesiły je 28 kwietnia. Tego dnia opublikowano w Dz. U. nr 72 (poz. 643) wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia. TK zakwestionował konstytucyjność przepisów o zasadach rozliczeń przekształcania praw lokatorskich we własnościowe oraz odesłanie do statutu. Przy wykupie mieszkań na pełną własność za niekonstytucyjny uznał brak podobnego odesłania. Jednocześnie uznał, że nie można za te same pieniądze nabywać praw słabszych i silniejszych. A tak jest z mieszkaniami własnościowymi i na odrębną własność.
Znowu ruszą przekształcenia w spółdzielniach mieszkaniowych
Powiązane artykuły
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
W dniu 05 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych (...)
Czy warto kupować mieszkanie spółdzielcze?
W przeciwieństwie do dewelopera, który umowy z klientami kreuje na podstawie kodeksu cywilnego, spółdzielnia mieszkaniowa działa w oparciu o przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa (...)
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
Odpowiedzialność współmałżonka z tytułu umowy najmu lokalu mieszkalnego
Na podstawie zawartej umowy najmu lokalu mieszkalnego co do zasady wynajmujący zobowiązuje się oddać dany lokal do używania najemcy, na czas oznaczony lub nieoznaczony, natomiast najemca jest zobowiązany (...)
Zarządzanie nieruchomością wspólną
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, (...)
Jakie grunty w użytkowaniu wieczystym staną się własnością 1 stycznia 2019 r.?
Z mocy prawa – 1 stycznia 2019 r. – prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych (...)
Pomoc de minimis w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
Przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów stosuje się z uwzględnieniem przepisów (...)
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz (...)
Kto i co podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych precyzyjnie wskazuje, w jakim wypadku dany podmiot podlega opodatkowaniu na mocy jej przepisów. Określa także, jakie dochody podlegają (...)