Czy podstawą opodatkowania w przypadku zbycia akcji będzie różnica między ceną zbycia akcji na (...)

Czy podstawą opodatkowania w przypadku zbycia akcji będzie różnica między ceną zbycia akcji na giełdzie a wartością akcji w momencie ich nieodpłatnego nabycia na skutek fuzji banków?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art. 9, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, art.30b ust. 1 i art. 52 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm.) w związku z Pani wnioskiem z dnia 30.01.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji na temat opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza Pani stanowiska w przedmiotowej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatniczka w dniu 09.03.1998r. otrzymała nieodpłatnie akcje pracownicze Banku X, które po fuzji banków stały się akcjami Banku Y. W związku z planowaną kolejną fuzją banków, akcjonariusze ponownie otrzymają częściowo akcje tego ostatniego. Czy przychód ze zbycia tych akcji skorzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego? Czy podstawą opodatkowania w przypadku zbycia akcji będzie różnica między ceną zbycia akcji na giełdzie a wartością akcji w momencie ich nieodpłatnego nabycia na skutek fuzji banków?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przychód uzyskany ze sprzedaży akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym są wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy.

Źródłami przychodów są m. in. wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Stosownie do art. 17 ust.1 pkt.6 wymienionej ustawy o podatku dochodowym, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Ustawa z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) w przepisie art. 19, który odwołuje się do art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r. przewidywała zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych po 31.

12.2003r. pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. . Zwolnienie wynikające z w/w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy było jednak uzależnione od dopuszczenia akcji do publicznego obrotu papierami wartościowymi oraz nabycia ich na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art.92 lub 93 przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997r. - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi ( Dz. U. nr 118, poz. 754 z późn. zm). Do uznania oferty za publiczną konieczne jest jej skierowanie do bliżej nieokreślonego kręgu nabywców w sposób umożliwiający zapoznanie się z jej warunkami . Ograniczenie nabywców akcji do pracowników banku nie spełnia wymogu nabycia akcji w drodze publicznej oferty.

W przedmiotowej sprawie nabycie akcji pracowniczych nastąpiło w drodze ich nieodpłatnego nabycia od Banku przez pracowników.

Dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu czyli różnicy między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów ( wydatkami na objęcie lub nabycie akcji ). Otrzymując nieodpłatnie akcje nabywca nie ponosi żadnego wydatku na ich nabycie toteż koszty uzyskania przychodu w sytuacji zbycia akcji stanowią np. poniesione w roku podatkowym koszty obsługi rachunku przez biuro maklerskie, jego prowizja. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w odrębnym zeznaniu PIT-38 wykazać dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznaje , że brak jest podstaw do zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowych akcji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego wynikającego z zapytania, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika