Ograniczenie statutem zbywalności akcji

Pytanie:

"Zawarłem umowę sprzedaży akcji imiennych z osobą trzecią. Zarząd odmówił dokonania zmian w książce akcyjnej uzasadniając, że akcje zostały sprzedane niezgodnie ze statutem, zgodnie z którym akcje imienne mogą być zbywane wyłącznie z prawem pierwszeństwa przysługującym akcjonariuszom. W ofercie sprzedaży zgłoszonej do spółki określiłem cenę za jedną akcję i warunek, że zapłata za akcje powinna nastąpić w dniu zawarcia umowy. Tej oferty żaden z akcjonariuszy nie przyjął. W zawartej umowie sprzedaży zachowana została cena za jedną akcję jak w ofercie, ale zapłata za akcje miała nastąpić w dwóch ratach. Po przedstawieniu tej umowy w spółce jeden z akcjonariuszy złożył ofertę zakupu moich akcji na warunkach zawartej umowy. Czy w tej sytuacji zarząd ma rację odmawiając dokonania zmian w książce akcyjnej i czy jestem zobowiązany sprzedać akcje akcjonariuszowi na warunkach umowy."

Odpowiedź prawnika: Ograniczenie statutem zbywalności akcji

Zgodnie z art. 337 § 2 k.s.h., statut może uzależnić rozporządzenie akcjami imiennymi od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć. Ograniczeniem takim jest ustanowienie prawa pierwszeństwa. Prawo pierwszeństwa dotyczy akcji zbywanych zgodnie z przedstawioną ofetą. Ponieważ oferta przedstawiona akcjonariuszom różniła się od oferty przedstawionej osobom trzecim, akcjonariusze nie mogli ustosunkować sie do oferty, zgodnie z warunkami której akcje zostały ostatecznie zbyte. Nie mogli więc wykonać swego prawa pierwszeństwa. Dlatego też zarząd spółki miał prawo odmówić wpisania do księgi akcyjnej nowego akcjonariusza, gdyż zbycie akcji było nieważne.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika