Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

11.1.2007

Czy zakupioną lampę do światłoterapii BIO-V3002 mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: 1426/US300/AD/415-62/06/07

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:1426/US300/AD/415-62/06/07
Autor:Urząd Skarbowy w Siedlcach
Słowa kluczowe: niepełnosprawni odliczenie od dochodu wydatki na rehabilitację
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy zakupioną lampę do światłoterapii BIO-V3002 mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Strona 1 z 2
Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez Pana Z. wnioskiem z dnia 14.11.2006r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, w sprawie możliwości odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym, lampy do światłoterapii BIO ? V 3002, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 14.11.2006r. Pan Z. zwrócił się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz przedłożonych dokumentów wynika, że wnioskodawca, w miesiącu kwietniu 2006 roku zakupił lampę do światłoterapii BIO ? V PL 3002 za cenę 2.829,00 zł. Wydatek udokumentowany został fakturą VAT. Na podstawie ?Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Siedlcach ustalono, że podatnik jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wymagającą częściowo koniecznej stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Ponadto podatnik poinformował, iż zakup przedmiotowego urządzenia jest niezbędny w rehabilitacji, przyniesie mu ulgę w zespołach bólowych kręgosłupa, kolan, jak również pomoże przy leczeniu łuszczycy, przerostu gruczołu krokowego, nadciśnienia, paradontozy i wielu innych chorób.Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakup lampy do światłoterapii BIO ? V 3002 podlega odliczeniu w zeznaniu podatkowym w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne. Podatnik zajął stanowisko, że zakup przedmiotowej lampy, uprawnia go do odliczenia tego wydatku w zeznaniu podatkowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po dokonaniu analizy wniosku stwierdza co następuje:Na mocy art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 ? 30 oraz art. 30a ? 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4,4a-4e lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na względzie ten przepis należy stwierdzić, że określenie ?indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji? oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym ( niestandardowym ), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 6
  • 1
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Odliczenie kosztów operacji wzroku od podatku

    W ciągu najbliższego roku planuje poddać się operacji wzroku w klinice. Klinika pobiera opłatę według cennika dla pacjentów nieubezpieczonych i wystawia fakturę za (...)

  • Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

    Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne (...)

  • Odsetki w PIT rocznym

    W 2006 r. zaciągnąłem kredyt mieszkaniowy na kupno domu. W 2008 r. dom został oddany do użytku. W 2008 r. byłem płatnikiem podatku liniowego, a więc nie mogę odliczyć (...)

  • Wykorzystanie ulgi przez małżonka "liniowca"

    Jako podatnik liniowego podatku dochodowego w 2004 r. nie mogę skorzystać z ulgi tzw. odsetkowej. Odsetki od kredytu budowlanego mogę jednak odliczyć od innych przychodów (...)

  • Koszty leczenia a odpisanie od podatku

    Mężczyzna jest chory na raka. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym w zeznaniu rocznym, chciał ująć koszty leczenia jako koszt do odliczenia od przychodu. Pracownik (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane