Czy adwokat, który w ramach części prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczył (...)

Czy adwokat, który w ramach części prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczył będzie bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy usługi prawne na rzecz kancelarii prawnej, w której był zatrudniony w charakterze aplikanta adwokackiego w okresie odbywania aplikacji może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art.9a i 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.)?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordyncja podatkowa( tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym, jako prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 29.06.2007r. wystąpiła Pania w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy dochody z tytułu świadczenia usług prawnych uzyskane w ramach wykonywanej działalności gospodarczej na rzecz kancelarii prawnej, w której od 06.10.2003r. jest Pani zatrudniona w charakterze aplikanta adwokackiego, mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych w art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póź. zm)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 06.10.2003r. jest Pani zatrudniona w kancelarii ?...? Sp. jawna w charakterze aplikanta adwokackiego. Do Pani obowiązków jako aplikanta należy między innymi: pomoc adwokatom i radcom prawnym w wykonywanych przez nich czynnościach związanych z obsługą prawną poprzez wyszukiwanie i analizę orzecznictwa, ustalanie stanu faktycznego wybranych spraw, przeglądanie i sporządzanie notatek oraz uzyskiwanie odpisów z akt postepowań sądowych i administracyjnych, uzyskiwanie odpisów z KRS oraz ksiąg wieczystych, opracowywanie celem wykorzystania przez pracodawcę projektów różnego rodzaju pism oraz opinii prawnych, występowanie przed sądami powszechnymi na rzecz klientów według ściśle udzielanych przez pracodawcę wytycznych co do sposobu prowadzenia sprawy. Po uzyskaniu przez Panią uprawnień do wykonywania zawodu adwokata zostanie rozwiązany stosunek pracy z kancelarią ?...? Sp. jawna a czynności adwokackie będzie Pani świadczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, którą zamierza Pani rozpocząć zakładając, że działalność będzie prowadzona częściowo na rzecz własnych klientów, częściowo zaś na rzecz byłego pracodawcy i jego klientów. Przy czym zmianie ulegnie zakres i charakter czynności na rzecz byłego pracodawcy.Działalność Pani jako adwokata będzie polegać na : samodzielnym udzielaniu porad prawnych klientom byłego pracodawcy, samodzielnym sporządzaniu oraz przedstawianiu opinii prawnych, negocjowaniu warunków umów na rzecz klientów oraz prowadzeniu spraw przed sądami powszechnymi na Pani pełną odpowiedzialność. Czynności te nie będą miały jak dotychczas charakteru czynności pomocniczych dla byłego pracodawcy lecz będą wykonywane w ramach otrzymanych zleceń- zamiast byłego pracodawcy w pełni samodzielnie.

Według Pani stanowiska czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej, w której jest Pani obecnie zatrudniona będą całkowicie inne niż te które wykonuje Pani na podstawie umowy o pracę. W związku z tym uważa Pani że, dochody z tytułu świadczenia usług adwokackich mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9 a i 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej informuje:

W myśl art.

9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodrczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zgodnie z art. 9 a ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym jeżeli ? podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony a art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.?

Z powyższego przepisu wynika, że z opodatkowania w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku podatkowym 2007 nie mogli korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które wykonywali w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy.

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym tak sytuacja nie występuje, gdyż czynności które zamierza Pani świadczyć w ramach usług radcowskich na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póź. zm) ? podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu?.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika