Czy wydatki jakie poniosła Spółka z o.o. na zakup wierzytelności, np. cesji definitywnej można zaliczyć (...)

Czy wydatki jakie poniosła Spółka z o.o. na zakup wierzytelności, np. cesji definitywnej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w przypadku, gdy samodzielna windykacja nie przyniosła efektów i stała się bezskuteczna lub gdy nie doszło do dalszej odsprzedaży wierzytelności?

POSTANOWIENIE
Na postawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 20.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części pytania nr 5
stwierdza, że stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 20.11.2006r. (data wpływu 22.11.2006r.) Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.
Pytanie 5 brzmi: czy wydatki, jakie poniosła Spółka za zakup wierzytelności, np. cesji definitywnej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku, gdy samodzielna windykacja nie przyniosła efektów i stała się bezskuteczna lub gdy nie doszło do dalszej odsprzedaży wierzytelności?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca - Sp. z o.o. świadczy usługi sklasyfikowane jako pozostałe pośrednictwo finansowe oraz działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej niesklasyfikowana. Spółka podpisuje z klientami m.in. cesje przelewu wierzytelności, gdzie dochodzi do definitywnego przeniesienia wierzytelności z pierwotnego wierzyciela (sprzedawcy) na wnioskodawcę, zajmującego się rownież obrotem wierzytelności. Spółka wskazuje, iż usługi nabycia wierzytelności są klasyfikowane jako usługi pośrednictwa finansowego. Podstawowym celem tej usługi jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania. Ryzyko niewypłacalności dłużnika obciąża Spółkę z o.o. - cesjonariusza. Zakup wierzytelności ma na celu jej windykację we własnym zakresie lub następuje w celu dalszej odsprzedaży. Ponadto Wnioskodawca podnosi, iż nabywanie wierzytelności nie ma charakteru stałego w stosunku do sprzedawcy wierzytelności, nie wskazuje też na ciągłą współpracę między stronami.
Zdaniem Wnioskodawcy brak możliwości zwindykowania lub zbycia wierzytelności uniemożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatku na zakup tej wierzytelności.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
Stosownie do art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 19992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Spółka poniosła koszt związany z zakupem wierzytelności na mocy wcześniej podpisanej umowy sprzedaży wierzytelności. Przeprowadzone działania windykacyjne nie przyniosły rezultatu - Spółka nie odzyskała nalezności, poniosła zaś koszty związane z zakupem wierzytelności.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w związku z brakiem powstania bądź zwiększenia przychodu, wydatki związane z wyegzekwowaniem należności poniesione przez Spółkę nie są kosztami uzyskania przychodu w rozumieniu treści art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Porady prawne

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia (dzień złożenia wniosku) i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika