Protokół nieściągalności wierzytelności
Pytanie:
"Nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana protokołem, który sporządza podatnik. Mam na myśli przypadek, gdy koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem są równe bądź wyższe od wierzytelności. Klient zlikwidował swoją działalność w 2004 roku - nie informując nas o tym, pozostała mu do zapłaty faktura na kwotę brutto 91,50 zł, nie ma już z nim kontaktu, a dany adresat - jak informuje poczta - nie istnieje. Czy zatem mogę sporządzić protokół nieściągalności wierzytelności i wprowadzić go w koszty?"
Odpowiedź prawnika: Protokół nieściągalności wierzytelności
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Jak stanowi art. 23 ust. 2 pkt 3) ustawy, za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 20, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.
Jeśli zatem są spełnione powyższe warunki, podatnik może sporządzić protokół stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty i na tej podstawie zaliczyć wierzytelność do kosztów podatkowych. Do kosztów procesowych i egzekucyjnych zalicza się w szczególności koszty prawnika, opłata skarbowa od pełnomocnictwa, wpis sądowy, zaliczka na koszty komornika itp.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?