Czy przyznana wyrokiem sądu kwota wpłaconej zaliczki oraz ustawowych odsetek podlega opodatkowaniu (...)

Czy przyznana wyrokiem sądu kwota wpłaconej zaliczki oraz ustawowych odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 15 maja 2006 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, za nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika,że zawarła Pani z developerem umowę na budowę segmentu i wpłaciła na ten cel zaliczkę.Przedmiotowa umowa zawierała informację,że w przypadku nie wywiązania się developera z umowy budowlanej zwraca zaliczkę w podwójnej wysokości. Developer nie wywiązał się z umowy i wyrokiem sądu zasądzona została na Pani rzecz kwota podwójnej zaliczki plus ustawowe odsetki.

W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem: czy przyznana wyrokiem sądu kwota wpłaconej zaliczki oraz ustawowych odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Stoi Pani na stanowisku, iż nie powinna zapłacić podatku od zaliczki i odsetek,ponieważ udzieliła Pani kredytu firmie budowlanej bez oprocentowania.Wynikiem tego jest fakt,że nie ma Pani gdzie mieszkać i zapłaciła Pani podatek od podwójnej zaliczki i ustawowych odsetek. Ponadto,nie mogła Pani wycofać wpłaconych pieniędzy i należało czekać na wyrok sądu który bardzo przeciągał się w czasie. Uważa Pani,że za 16 miesięcy straconego czasu podatek powinien odprowadzić developer,ponieważ obracał tymi pieniędzmi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , źródłem przychodów są przychody z innych źródeł. Katalog przychodów z innych źródeł zawarty jest w art. 20 ust.1 wyżej cytowanej ustawy, który stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Przy czym należy zauważyć, iż katalog ten nie jest katalogiem zamkniętym.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 litera g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Odszkodowanie przyznane na podstawie umowy stanowi przychód, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z pozostałymi osiągniętymi w roku podatkowym dochodami według obowiązującej skali podatkowej. Art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia wszystkich możliwych źródeł przychodu, a jedynie wskazuje niektóre z nich ('za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności:...').

Do odszkodowania wypłaconego na podstawie umowy nie ma zastosowania zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany przepis zwalnia od podatku jedynie takie odszkodowania, które otrzymane zostały na mocy obowiązujących przepisów prawa i to przepisów rzędu ustawowego.

Odnośnie odsetek nadmienia się, że instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego. Stanowi on, iż jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może zażądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (podatnika) opodatkowanym na zasadach ogólnych.

Kwota wpłaconej przez Panią i zwróconej przez developera zaliczki na budowę segmentu nie stanowi przychodu w świetle art.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bowiem,otrzymane pieniądze nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie osoby,której koszty są zwracalne.

Pozostała kwota wraz z ustawowymi odsetkami stanowić będzie źródło przychodu z innych źródeł określone w art. 10 ust. 1 pkt. 9 w związku z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych wraz z innymi dochodami osiągniętymi w danym roku podatkowym a od skumulowanego dochodu należy obliczyć należny podatek dochodowy. Ponadto nadmienia się,że w tym przypadku płatnik nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy, ma natomiast obowiązek w myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sporządzić dla podatnika informację o wysokości osiągniętego przychodu (PIT-8C).

Reasumując, tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska wyrażonego przez Panią w złożonym wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika