Czy kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie przekształcenia na kapitał (...)

Czy kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie przekształcenia na kapitał zapasowy spółki jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 'X', złożonego w dniu 6 grudnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii objętej pytaniem:

czy kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie przekształcenia na kapitał zapasowy spółki jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

stwierdza, iż stanowisko podatnika w powyższej kwestii jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Korzystając z powyższego przepisu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 'X' wnioskiem złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 06.12.2005r., wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie pytania:

- czy kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w momencie przekształcenia na kapitał zapasowy spółki jawnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 30.12.2005 r. Nr 1142/DF/415/142/WD/05 pozostawił przedmiotowy wniosek bez rozpatrzenia z uwagi na fakt, iż Strona przedstawiła we wniosku stan hipotetyczny tj. pytanie dotyczyło sytuacji, która jeszcze nie miała miejsca, a zatem nie zaistniał stan faktyczny wywołujący skutki prawne. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia spółki z dnia 17.01.2006 r. na w/w postanowienie, decyzją z dnia 12.10.2006 r. Nr 1401/BF-II/005-62/ZL/06 uchylił w/w postanowienie organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.Akta sprawy do tutejszego organu podatkowego wpłynęły w dniu 28.11.2006 r.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka 'X' Sp. z o.o. została założona w 1994 r., od kwietnia 2000 r. prowadzi działalność oświatowo-wychowawczą (przedszkole ).

Zysk osiągnięty w poprzednich okresach, na podstawie uchwały wspólników, był przeznaczony na kapitał zapasowy spółki. Z kapitału zapasowego nie nastąpiły wypłaty dywidendy dla udziałowców. Wypracowany przez spółkę zysk został częściowo przeznaczony na inwestycje w obcym obiekcie, dzięki czemu została rozszerzona baza przedszkola oraz powstały nowe miejsca pracy. W przyszłych latach udziałowcy spółki planują następne inwestycje związane z tworzeniem nowych placówek przedszkolnych i w związku z tym nie zamierzają wypłacać zgromadzonego kapitału zapasowego w postaci dywidendy.

Kapitał zakładowy spółki wynosi - 89.000,00 zł., natomiast kapitał zapasowy według stanu na 31 grudnia 2004 r. wynosi - 169.027,84 zł.

Zarząd spółki rozpoczął procedurę przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółę jawną. Po przekształceniu w spółce jawnej kapitał zapasowy pozostałby w tej samej wysokości, co w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, iż :

' na podstawie art.553 § 1 kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Kapitał zapasowy utworzony w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje również kapitałem zapasowym w spółce jawnej. W związku z tym zdaniem pytającego, kapitał ten do czasu nie wypłacenia środków właścicielom, nie podlega dodatkowo opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.'

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Podstawę prawna przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art.551 § 1 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna ( spółka przekształcana ) może być przekształcona w inną spółkę handlową ( spółkę przekształconą).

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru ( jest to dzień przekształcenia ). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia przez są rejestrowy z urzędu spółki przekształcanej, a spółka przekształcona, jako następca prawny, wstępuje z tym dniem we wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W szczególności spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej ( art.552 i 553 k.s.h. ). Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn.zm. ). Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.93a § 2 pkt 1 lit.b, w związku a art.93a § 1 osobowa spółka handlowa zawiązana ( powstała ) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego i decyzji wydanych na postawie przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej .

Z pisma Strony wynika, iż kapitał zapasowy powstały z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych nie zostanie wypłacony w formie dywidendy, ani nie zostanie przeniesiony na kapitał zakładowy, a zatem nie wystąpi u wspólników podatek od zysków kapitałowych.

Wskutek dokonanego przekształcenia kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się kapitałem zapasowym spółki jawnej, a więc częścią wspólną majątku spółki jawnej, a nie poszczególnych wspólników.

Mając na względzie fakt, iż spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez 'następcę' prawnego, zaś wspólnicy spółki przekształcanej stają się wspólnikami spółki przekształconej, należałoby uznać, że majątek spółki z o. o. zaliczany jest na poczet wkładów do spółki jawnej.

Ponadto należy podkreślić, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej - spółki jawnej zgodnie z brzmieniem art.28 k.s.h. W związku z art.555 k.s.h. usytuowanie art.28 k.s.h. ma związek ze stosunkami z osobami trzecimi i podkreśla odrębność majątkową spółki od majątku wspólników. Pierwotny bowiem majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tworzony jest z wkładów wspólników, zaś w opisywanym przypadku z majątku spółki przekształcanej.

Przekazanie środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki jawnej, dokonane w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową nie mieści się w katalogu źródeł przychodów wymienionych w art.17 ust.1 pkt 4 i pkt 9, jak również art.24 ust.5 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz.176 z późn. zm. ).

Reasumując, z przekształceniem spółki kapitałowej w osobową nie wiążą się żadne szczególne uregulowania podatkowe. Przekształcenie to, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest traktowane jako likwidacja spółki kapitałowej, bowiem likwidacja nie jest w żadnym momencie częścią procedury przekształceniowej. Przekształcenie spółki handlowej w inną spółkę handlową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Tym samym u udziałowców przekształcanej spółki kapitałowej nie powstaje zobowiązanie podatkowe od niepodzielonych zysków z lat poprzednich, a przekazanych do majątku spółki przekształconej ( jawnej).


Referencje

ITPB1/415-315/08/AT, interpretacja indywidualna

ITPB1/415-316/08/AK, interpretacja indywidualna

ITPB1/415-317/08/AK, interpretacja indywidualna

ITPB1/415-318/08/IG, interpretacja indywidualna

ITPB1/415-321/08/HD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika